Erdoğan'a mektup var

İşadamı Şevket Demirel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e mektup göndererek, şirketlerin gerçek sahiplerine iadesini istedi.

ISPARTA - İşadamı Şevket Demirel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e mektup göndererek, şirketlerin gerçek sahiplerine iadesini istedi. Demirel'in mektuplarda, TMSF'nin, yönettiği bütün şirketlere el koyduğunu hatırlatarak, bu şirketlerin kendi alanlarında önde gelen ve yarım asırlık birikim ve çabanın büyüttüğü şirketler olduğu belirtildi. Böyle bir olayın dünyada eşi görülmemiş bir hukuksuzluk olacağını daha önce yazdığı mektubunda Başbakan Erdoğan'a ilettiğini hatırlatan Demirel, mektubunda şöyle dedi:
"Ne el konulan şirketler ne de ben, TMSF'ye borçlu değiliz, Egebank ile de ilgimiz yoktur. Kimse bu şirketlere tek kuruş kaynak aktarıldığını da gösteremez. Şirketler, halka ve borsaya açıktır. El koymanın şirketlere ve onların binlerce ortağına ne kadar büyük zarar getireceğini takdir edersiniz. Karar keyfi, şantaja yönelik ve uygulaması tamamen kanunsuzdur. Böyle bir baskına niçin maruz kaldım? Olaydaki hukuksuzluk ve yanlışlık adalet duygularına sığmayacak kadar büyüktür. Buna inandığım için size ikinci kez arz ediyorum. Şirketlerin hemen gerçek sahiplerine iadesini arz ediyorum."
Öte yandan, Şevket Demirel'in TMSF'nin şirketlerine el koymasından önce 19 Mayıs 2005 tarihinde Başbakan Erdoğan'a mektup yazdığı ve olaya dikkat çektiği öğrenildi.