Erdoğan'dan elektrik üreticilerine: Acımayız

Başbakan Erdoğan, elektrik üreticilerini uyardı: Özel sektör zarar hanesinde en ufak bir şey meydana geldiğinde hemen hoplarsa, bunu tehdit unsuru olarak kullanmaya kalkarsa, acımasız davranırız.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz cumartesi 13 ilde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili olarak, isim vermeden özel elektrik üreticisi şirketleri suçladı. Elektrik kesintisi konusunda bazı soru işaretleri bulunduğunu ve bu soru işaretlerine yanıt bulmaya çalıştıklarını belirten Erdoğan, "Kim bu ülkede halkımızın hizmetinde olan yatırımları aleyhte kullanmaya çalışırsa, orada acımasız davranırız" dedi. Enerji Bakanı Hilmi Güler ise kendi elektriklerini kendileri üreten ve ihtiyaçlarından fazlasını kamuya satan otoprodüktörlerle tarife sorununu çözeceklerini söyledi.
Marmara, Ege ve Akdeniz'de çok sayıda ili saatlerce karanlıkta bırakan elektrik kesintisiyle ilgili tartışmalar, dün de Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) ihracat ve vergi nekortmenlerinin ödül töreninde devam etti.
'İnsaflı davranacağız'
Başbakan Erdoğan, ASO'daki konuşmasında konuyu, zarar eden özel elektrik üreticilerinin zam taleplerinin karşılanması için elektrik kesintisine göz yumdukları yönündeki iddialara getirdi. Kesintinin toplumun bazı hassasiyetlerini gündeme getirdiğini ifade eden Erdoğan, özel sektörün her konuda hassasiyetleri kollaması durumunda sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ama özel sektör zarar hanesinde en ufak bir şey meydana geldiği anda hemen hoplarsa, bunu hemen nasıl tahsil ederim... adeta bunu bir tehdit unsuru olarak kullanmaya kalkarsa, faturası bu olur. Bazı şeyler soru işaretidir. Şimdi biz bu soru işaretlerinin cevabını bulmaya çalışıyoruz. Ama kim bu ülkede halkımızın hizmetinde olan bu tür yatırımları halkın aleyhine kullanmaya çalışırsa biz orada acımasız davranırız. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum.
Bir şeyi yapacaksak, el ele yapacağız ve bu dayanışma içerisinde insaflı davranacağız. İnsaflı davranmadığımız sürece o zaman bu faturayı millet çeker, ama bu faturayı çekenlerin içerisinde de kendileri de muhakkak yer alır. Bunu da bilmelerini özellikle istiyorum. Bizim iktidarımız, burada olması gereken neyse bunu kesinlikle yapar. Ülkem adına, milletimiz adına yaparız."
Ödül töreninde hazır bulunan Enerji Bakanı Güler de gazetecilerin sorusu üzerine, sorunu kamu ve özel sektör bütünü içinde ele aldıklarını söyledi. Herkese düşen görevler olduğunu ve dengeleme-uzlaştırma mekanizması çerçevesinde şirketlere yazı yazdıklarını belirten Güler, "Sistemde zaten elektrik eksiği yoktu. Bunu bilin. Sadece kamu ve özel sektör arasındaki sistemde ucuz tarifeyle ilgili anlaşmazlık var. Bunu da çözüyoruz" dedi.
Başbakan Erdoğan'ın "soru işaretleri var" sözlerinin anımsatılarak, "kasıt var mı" diye sorulması üzerine Bakan Güler, "Soru işaretleri, cümlesini kasıta döndürecek çalışmayı etüt ediyoruz. Başbakanımız 'kasıt' demedi, 'soru işareti' dedi. Zaten soru işareti de bildiğiniz gibi bu etüt neticesinde açıklığa kavuşacak" dedi.
Top EPDK'da
Bakan Güler, Polonya Meclis Başkanı Marek Jurek ile görüşmesinin ardından da konuyla ilgili soruları yanıtladı. Otoprodüktörlerin saat 22.00'dan sonra kamuya sattığı elektrik fiyatının yükseltilmesi konusundaki bir soru üzerine Güler, otoprodüktörlerin şikâyet ettiği elektrik sisteminden yük alma-yük atma konusunu düzenleyecek olan 'Dengeleme-Uzlaşma Yönetmeliği' üzerindeki çalışmaların da tamamlandığını belirtti.
Güler, "Arkadaşlarımız tamamladıkları çalışmalarını EPDK'ya gönderdi. Soruna çözüm getirme arzusundayız. Farklılığın giderilmesi için son noktaya gelindi. Yazışmaları yaptık"açıklamasını yaptı. Kemerköy ve Yeniköy santrallarının özelleştirme kapsamından çıkartılmasına ilişkin sorular üzerine Güler, kararın, bu santralların özelleştirme işleminin durduğu veya yavaşladığı anlamına gelmediğini söyledi.
Enerji Bakanı Hilmi Güler, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda geniş çaplı personel değişikliği yapılacağı yolundaki sorular üzerine, "Zaten öteden beri dinamik bir yapı olduğumuz için zaman zaman değişiklikler yapılıyor. Görev değişikliği zaten işin tabiatı gereği. Bu çerçevede olaya bakmak lazım" diye konuştu.
Nabucco'ya ilgi artıyor
Bakan Güler, Azerbaycan ve İran gazını Avrupa'ya ulaştıracak Nabucco projesinin çok zaman alacağını düşünerek daha önce çekimser kalan Polonya'nın, geçtiğimiz günlerde beş ülke enerji bakanlarının imzaladığı anlaşmanın ardından projeye ilgi duymaya başladığını söyledi.
Projeyle Türkiye'nin Rusya, Norveç ve Cezayir'den sonra Avrupa'ya doğalgaz sağlayan "4'üncü kanal" olacağını kaydeden Güler, Polonya'nın Samsun-Ceyhan petrol boru hattını da yakından izlediğini ifade etti. Bakan Güler, bu ülkenin Türkiye'de nükleer enerji yatırımı yapmak istediğini ve işbirliğinin mümkün olduğunu açıkladı.
'Uykularımız kaçıyor'
Konuşmasında piyasalardaki dalgalanmanın Türkiye'nin bir gerçeği olduğunu ifade eden Erdoğan, "Hükümet olarak üzerimize düşen görevi yaptık, Merkez Bankası üzerine düşeni yaptı. Yani biz dünyada oluşan küresel dalgalanmalara asla seyirci değiliz. Bu, sabahlara kadar bizim uykularımızı kaçıran olaylar. Evvel Allah gemi sağlam ellerdedir. Mürettebat da işine sahiptir. Onun için de gemi evvel Allah su almıyor" diye konuştu.
Bu arada Erdoğan konuşmasına başlarken Süleyman Erseven adlı işadamı ayağa kalkarak Siemens'in piyasada rekabeti bozucu eylemleriyle ilgili bilgi vereceğini söyledi.