Erdoğan'dan IMF'ye altınla borçlanma önerisi

Erdoğan'dan IMF'ye altınla borçlanma önerisi
Erdoğan'dan IMF'ye altınla borçlanma önerisi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Dünya Kuyumcular Konfederasyonu Başkanı Gaetano Cavalieri?ye dünya şeklinde bir küre hediye etti.

Başbakan, G20'de IMF'nin altın rezervinin dolara çevrilmesi konuşulurken bir öneri getirmiş: Biz bu altını hangi ülkeye ne zaman yardım yapılacaksa o günkü değer üzerinden piyasaya sürelim

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Mücevhercileri Birliği’nin ev sahipliğinde Ataköy Sheraton Otel’de yapılan ve Dünya Mücevher Konfederasyonu (CIBJO) tarafından düzenlenen ‘2009 Dünya Mücevher Kongresi’nin açılışında konuştu. Dünyanın büyük bir finansal krizin içinden geçtiğini anımsatan Erdoğan, Londra’da yapılan G20 zirvesinde altınla ilgili yaşanan bir anektodu anlattı.

G20’de önermiş
Başbakan Erdoğan, IMF’nin elinde ciddi bir altın rezervi olduğunu ve zirvede, “Biz bu altın rezervini dolara çevirmek suretiyle IMF yardımını yapalım” dendiğini anlatarak, “Ben de şu tezi savundum. ’Şu an piyasa belirleyicisi olarak dolar var. Bana göre madem IMF’nin elinde altın var. Biz bu altını hangi ülkeye ne zaman yardım yapılacaksa o günkü değer üzerinden piyasaya sürelim ve IMF borçlandırmayı onun üzerinden yapsın’. Bugün de aynı hassasiyeti taşıyorum. Çünkü dolar iner ve çıkar. Bozdurduğun gün daha düşük olmuş olabilir ama bir ay sonra çok da farklı olabilir. Burada gerekirse altın olarak borçlandırılabilir. Gerekirse verdiğimizde hangi değer üzerindeyse o değer üzerinden borçlandırılabilir. Altının böyle bir özelliği var. Yarın da kimse ’ben o gün zarar etmiştim, ben o gün kâr etmiştim’ gibi bir durumla karşı karşıya kalmaz. Ama siz tek ülkesiniz. Yanımızda bir-iki ülke daha vardı, ama çoğunluk farklı kararda olunca aynen gidiyor.”

5 bin yıllık
Erdoğan, Türkiye’de 5 bin yıldan bu yana altın ve takı üretimi gerçekleştirildiğini hatırlatarak, Türkiye’nin altının yanı sıra diğer taşlar ve madenler konusunda da büyük bir birikiminin var olduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin şu anda dünya kuyumculuk sektöründe Hindistan’dan sonra en fazla altın işleme kapasitesine sahip ülke olduğunu, ayrıca sektörün endüstri sıralamasında da ileri seviyelerde bulunduğunu anlattı. Dünyada bu sektörde faaliyet gösteren firmaların Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin sağladığı fırsatlardan sektördeki girişimcilerin faydalanmalarını istedi. Başbakan, dünyadaki konuyla ilgili tüm yatırımcıları Türkiye’ye davet etti. (Radikal)