Erdoğan'dan işsizlik talimatı

AKP, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Hedefleri tutturamıyoruz, sıkıntılıyız' itirafında bulunduğu, kamuoyu araştırmalarında da yolsuzlukla mücadeleyle birlikte...
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 'Hedefleri tutturamıyoruz, sıkıntılıyız' itirafında bulunduğu, kamuoyu araştırmalarında da yolsuzlukla mücadeleyle birlikte 'en başarısız' göründüğü iki alandan birisi olan istihdam ve işsizlik sorununu incelemeye aldı. Erdoğan'ın talimatıyla, istihdam ve işsizlikle ilgili dünyadaki durumu da dikkate alarak ve yerinde inceleyerek araştırma yapmak üzere Genel Merkez'de bir komisyon oluşturuldu. Komisyon, çalışmalarını rapor haline getirerek Başbakan Erdoğan'a sunacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla genel başkan yardımcılarından Nazım Ekren ve Bülent Gedikli'nin katılımıyla oluşturulan 'İşsizliği Araştırma Komisyonu', Türkiye'de yaşanan ve giderek kronik hale gelen işsizlik sorununu bütün ayrıntılarıyla değerlendirmeye aldı. İşçi ve işveren örgütleri, sivil toplum örgütleri ve ilgili diğer kuruluşlarla görüşmeye başlayan ve konu hakkındaki görüş ve önerilerini alan komisyonun, resmi istatistikler dışındaki işsizlik rakamlarını da değerlendirmeye aldığı ve 'sokakta yaşanan' sıkıntıyı da baz aldığı belirtiliyor. Bu kapsamda Türkiye'de yaşanan işsizliğin gerçek boyutları, nedenleri, etkileri ve çözüme ilişkin öneriler de saptanacak.
AKP komisyonu, dünyadaki örnekleri de incelemeye aldı. Bu çerçevede işsizlik sorununu yoğun olarak yaşayan ülkeler ve çözümleri araştırılacak.