Erdoğan'dan Körfez atağı

Başbakan Tayyip Erdoğan, Körfez ülkeleri ziyaretinin ilk gününde Umman'ın başkenti Muskat'taki temasları çerçevesinde Umman Sultanı Kâbus bin Said ile görüştü.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Körfez ülkeleri ziyaretinin ilk gününde Umman'ın başkenti Muskat'taki temasları çerçevesinde Umman Sultanı Kâbus bin Said ile görüştü. Umman ziyareti öncesi Esenboğa Havaalanı'nda açıklamada bulunan Erdoğan, Umman ve BAE'nin son yıllarda ortaya koydukları ekonomik performanstaki yükselişi dikkat çekerek Türk iş çevrelerinin de bu bölgedeki çalışmalarının göz ardı edilemeyeceğini vurguladı.
Umman'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne geçeceğini ifade eden Erdoğan, iki gün Abu Dabi ve Dubai'de görüşmeler yapacağını belirtti. Ziyaretlerde devlet bakanları Beşir Atalay ile Kürşad Tüzmen'in yanı sıra 100'e yakın iş adamının da eşlik edeceğini dile getiren Erdoğan, Umman'da Sultan Qaboos ile bölgesel ve uluslararası konulara ilişkin ikili görüşme yapacağını anlattı. Umman ve BAE'nin son yıllarda ekonomik performansında ciddi tırmanış olduğunu ifade eden Erdoğan, Türk iş çevrelerinin de bu bölgedeki çalışmalarının göz ardı edilemeyeceğini vurguladı. Erdoğan, bu ziyaretle birlikte ilişkilerin ivme kazanacağına inandığını söyledi.
Türk işadamlarının bu ülkelere yönelmeleri ve müşterek yatırım yapmalarının en önemli arzuları olduğunu ifade eden Erdoğan, bu ülkelerdeki sermayenin de Türkiye'de daha fazla yatırım alanı bulmasının ilişkilere derinlik kazandıracağını söyledi. Bu arada, Erdoğan, Körfez ülkeleri ziyaretinin ilk gününde Umman Sultanı Kâbus bin Said ile de görüştü. Sultan Kâbus, Başbakan Erdoğan'ı sarayın girişinde karşıladı. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ve ticaret hacmiyle ilgili konular ele alındı.