Erdoğan'dan krize karşı Ar-Ge formülü

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan krize karşı Ar-Ge’nin önemini vurgularken, “Bu, hem bilimsel olarak, hem de daha önce dünyada yaşanan küresel krizlerden başarıyla çıkmış tecrübeleriyle ispatlanmış bir husustur” dedi. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 19. toplantısı dün Başbakan Erdoğan başkanlığında ODTÜ’de bulunan TÜBİTAK Uzay Uydu Teknolojileri Laboratuvarı’nda yapıldı.
Toplantıya TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nükhet Yetiş ve çok sayıda bakan da katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Erdoğan, uluslararası finans piyasalarından kaynaklanan ve tüm dünyaya yayılan krizin Türkiye’yi de belli ölçüde etkilediğini anlattı.
Krizin taşıdığı tehditler yerine fırsatları ön plana çıkarma hususunda kararlılıklarının artarak devam edeceğini kaydeden Erdoğan, Finlandiya ve Güney Kore’nin Ar-Ge yatırımlarıyla 1990 krizinden daha güçlü olarak çıkmayı başardıklarını örnek göstererek, “Sürdürülebilir ekonomik gelişim için de Ar-Ge ve yenilik sonuçlarına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğuna inanıyoruz” dedi.

‘Eş durumu’ sitemi
ABD’de çalışan doktoralı araştırmacıların yüzde 33’ünün ABD dışında doğduğunu söyleyen Erdoğan, YÖK kaynaklarına göre, Türkiye’deki görev alan konuk öğretim elamanları sayısının 700 civarında olduğunu, bunların çoğunluğunun araştırmadan çok eğitim faaliyetlerinde yer aldığını dile getiren Erdoğan, “Uluslararası konuk bilim insanı niteliğini taşıyanların sayısı sadece 100 civarında. Bunların tamamına yakınında da eş durumundan ülkemizde bulunduğu anlaşılıyor. Daha açık bir ifadeyle ülkemizde uluslararası araştırmacı yok denecek kadar az” dedi. (Radikal)