Erdoğan'dan Kuveyt çıkarması

Başbakan Tayyip Erdoğan temaslarda bulunmak üzere Kuveyt, Yemen ve Britanya'yı kapsayan bir geziye çıktı.

KUVEYT - Başbakan Tayyip Erdoğan temaslarda bulunmak üzere Kuveyt, Yemen ve Britanya'yı kapsayan bir geziye çıktı. Gezinin ilk gününde Başbakan Erdoğan, Kuveyt Başbakanı Sabah Cabir el-Ahmed el-Cabir El Sabah ile görüştü. Başbakan Erdoğan, Kuveyt'te ilk olarak, Beyan Sarayı'nda Kuveytli firmalarının üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi.
Görüşmede Kuveytli işadamlarının Türkiye'deki vergi, sosyal güvenlik ve yatırım hakkında Başbakan'a soru yönelttiği, Erdoğan'ın ise işadamlarını Türkiye'de yatırıma davet ettiği öğrenildi. Başbakan Erdoğan daha sonra, Beyan'daki Konferans Salonu'na geçerek Kuveyt Başbakanı El Sabah ile bir saat görüştü.
Erdoğan ardından Türkiye-Kuveyt İş Konseyi Toplantısı'na katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Erdoğan "Türkiye'de yabancı yatırımcı ile yerli yatırımcılar aynı haklara sahiptir. Çıkardığımız teşvik yasasından bütün dostlarımızın yararlanmasını istiyoruz" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye ile Kuveyt arasındaki ticaret hacminin küçüklüğü bizi üzmektedir. Bu rakamın en kısa zamanda 1 milyar dolar seviyesine çıkarılması gerekir" diye konuştu. Türkiye ile Kuveyt'in finans sektörü, gayrimenkul yatırım ortaklığı, toplu konut ve enerji alanlarında ortak yatırımlar yapabileceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, GAP Projesi kapsamında ortak projelerde yer alınabileceğini ifade etti.
'İncirlik NATO için kullanılır'
Başbakan Recep Tayyip, Türkiye-Kuveyt İş Konseyi toplantısının ardından Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Kasım El Horafi ile bir araya geldi. Akşam Kuveyt Başbakanı iftar yemeğine katıldı.
Dün bir grup Kuveytli gazeteciyi kabul eden Başbakan Erdoğan'a 'İncirlik'in Suriye'ye karşı olası bir operasyonda kullanılmasına izin verir misiniz' sorusuna "İncirlik NATO amaçlarıyla kullanılabilir" yanıtı verdi. Suriye'de barışın, sadece masa etrafında sağlanabileceğini belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Görüşmemeye, konuşmamaya dayalı bir siyaset anlayışı olamaz" dedi.
Elektrik kesintisine 650 dolar
Başbakan Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte gece yarısı 02.00 sularında Kuveyt'te konaklayacağı Beyan Sarayı'na geldi. Başbakan Erdoğan'ın Kuveyt gezisine, TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz'un başkanlık ettiği, aralarında İhsan Kalkavan, Rona Yırcalı, Nafi Güral, Tevfik Yamantürk'ün de yer aldığı yaklaşık 60 kadar işadamı ile çok sayıda basın mensubu da katılıyor.
Erdoğan'ın Kuveyt gezisine, Meclis'ten sadece Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener katıldı. Şener, Türkiye-Yemen Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı olması nedeniyle geziye katıldığını kaydetti.
Basın mensuplarının, geçen hafta Kuveyt'te yaşanan bir saatlik elektrik kesintisi nedeniyle Kuveyt Emiri El Sabah'ın Kuveyt halkından özür dilemek için fert başına 200 Kuveyt Dinarı (yaklaşık 650 dolar) verdiğini hatırlatmaları bakan Şener'in ilgisini çekti. Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a gezi süresince Rolls Royce marka iki ayrı limuzin tahsis edildi.