Erdoğan'dan Nabucco daveti

Erdoğan'dan Nabucco daveti
Erdoğan'dan Nabucco daveti

Başbakan 3G?yi test etti: Başbakan Recep Tayyip Erdogan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile 3G teknolojisine sahip bir cep telefonu ile görüntülü telefon görüşmesi yaptı. FOTOĞRAF: Yasin Aras / AA

Başbakan Erdoğan, Nabucco'nun 13 Temmuz'daki imza töreni için projenin katılımcı ülke liderlerine davetiye gönderdi. ABD de unutulmadı

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu ve Hazar doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması amaçlanan Nabucco Projesi kapsamında 13 Temmuz’da imzalanacak hükümetlerarası anlaşma için projenin katılımcısı ülkelere davetiye gönderdi.
Nabucco ülkelerinin en üst düzeyde katılacağı törene ABD de davet edilirken, AB Komisyonu’nun enerjiden sorumlu üyesi  Andris Piebalgs’in katılması kesinleşti. Törene Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso’nun katılıp katılmayacağı ise henüz netleşmedi.
Törene Türkiye’nin de dahil olduğu, Nabucco Konsorsiyumu üyesi Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya’nın yanı sıra, boru hattına gaz vermesi beklenen Azerbaycan ile Türkmenistan, Kazakistan ve Irak gibi potansiyel kaynak ülkelerin de davet edildiği belirtiliyor. Bu ülkelerin enerji bakanları ya da enerjiden sorumlu Hükümet üyelerine de davetli olduğu törene projenin gerçekleşmesi için yoğun çalışmalar yapan Avrupa Komisyonu yetkilileri de çağrıldı. Törene davet edilen ülkeler arasında projeye büyük siyasi destek veren ABD de bulunuyor. Bu arada, törende boru hattına finansman sağlayacak iki Avrupa Bankası EIB ve EBRD’in yöneticileri de bulunacak.

Fischer projeye danışman oldu
Eski Almanya Dışişleri Bakanı  Joschka Fischer, Nabucco Projesi’nde danışman olarak görev yapacak. Nabucco’nun ortaklarından Avusturyalı OMV’den yapılan açıklamaya göre Fischer boru hattının geçeceği  Avusturya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye ile projenin ortağı olan Almanya’nın politik liderleri arasında diyalog sağlanmasından sorumlu olacak.
Fischer, Rusya-Almanya arasındaki Kuzey Akım Projesi’nde danışmanlık yapan eski Almanya Başbakanı Gerhard Schroeder’den sonra benzer bir projede görev alan ikinci politikacı olacak. (Radikal)