Erdoğan'dan özel sektöre: Vatandaşı kaz sanmayın

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel sektörün bazı tedavilerde akıl almaz rakamlarla vatandaşlara yüklendiğini belirterek, "Özel sektörün 'Kazları bulduk tüyleri yolalım' havasına girmemesi gerekir" dedi.

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel sektörün bazı tedavilerde akıl almaz rakamlarla vatandaşlara yüklendiğini belirterek, "Özel sektörün 'Kazları bulduk tüyleri yolalım' havasına girmemesi gerekir" dedi.
Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ni hizmete açan Başbakan Erdoğan, iktidarlarının en önemli vurgusunun sosyal devlet ilkesini tam anlamıyla hayata geçirmek olduğunu söyledi. Sosyal devletin, vatandaşın vatandaş olduğunu hissetmesi anlamına geldiğini dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:
"Bu yüzden bugün en büyük arzularımızdan birini daha gerçekleştiriyoruz. Türkiye'de adım adım herkes vatandaş olduğunu hissediyor. Özel sektör, toplum için milletin vatandaşlığını daha iyi hissetmesi için yatırım yapıyor. Sadece bunun için özel sektörün ekonomik ve sosyal alanlara yatırım yapmasını istiyoruz."
'Oligarşiyi yıkmalıyız'
Erdoğan, devletin kurumlarını koordine edip, denetleyip düzenlemesi gerektiğini, özel sektörün temsilcilerini her zaman güvence altına alması gerektiğini vurgulayarak, özel sektörün devlete katma değer sağladığını kaydetti.
Başbakan Erdoğan, kendilerinin iktidarlarıyla bunun yolunu açtıklarını anlatarak, "Ama hâlâ bürokratik oligarşi devam ediyor. İlaçta, sevklerde devam ediyor. Bunun farkındayız. Konuyu biliyoruz. Bu oligarşiyi yıkmak zorundayız. Bunu aşmak zorundayız. Er ya da geç başaracağız" diye konuştu.
"Benim vatandaşım, benim kardeşim hastanelerin kuyruklarında bekletilemez" diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Onun için özel sektörün de bu dayanışma içinde yerini alması gerekir. Anadolu'da sürümden kazanmak diye bir deyim vardır. Boş duracağına gel devletinle doğru dürüst anlaşma yap, sen de orada bu imkânlardan istifade et. Ama maalesef özel sektörde öyle mantık var ki bazı tedavilerde akıl almaz rakamla vatandaşa yükleniyorlar. Özel sektörün 'Kazları bulduk tüyleri yolalım' havasına girmemesi gerekir. Bunu aşmalıyız."
Sağlığın, Türkiye'de devlet ile toplum ilişkilerini en çok yara aldığı alanlardan biri olduğunu dile getiren Başbakan Erdoğan, Anayasa'da devletin sosyal devlet olduğunu yazmasının kendince bir şey ifade etmediğini söyledi.
Vatandaşın hastane kapısına gittiği zaman devletin ne kadar sosyal devlet olduğunu anladığını vurgulayan Erdoğan, hükümetin sağlık sektöründe yaptığı hizmetleri anlattı. Vatandaşların hastanelerde rehin kalmasını önlediklerini belirten Erdoğan, tüm hastanelerin acillerinde de "hiçbir hastaya hiçbir evrak sorulamaz" kaydı getirdiklerini bildirdi.
Erdoğan, hastanelerin Sağlık Bakanlığı'na devrinden önce yılda 125 bin kişi muayene edilirken, bu sayının 160 bine çıktığını, 150 hastanede hasta hakları birimi ve kurulları oluşturduklarını, bir sıkıntı olması durumunda vatandaşların hakkını buralarda rahatlıkla arayabileceklerini anlattı.
Yeni hastane sözü
Sultanbeyli, Yenidoğan, Samandra, Sultançiftliği'nde ciddi manada sağlık hizmetlerine cevap verebilecek bir devlet hastanesinin bulunmadığını ifade eden Erdoğan, Sağlık Bakanlığı ile valiliğin bölgede yer araştırması yaptığını, bunu programa aldıklarını, büyük bir devlet hastanesinin temelini bu bölgeye atacaklarını bildirdi. Erdoğan, İstanbul'un her iki yakasına iki yanık tedavi merkezinin yapılmasını programlarına aldıklarını ve bunu kısa sürede gerçekleştireceklerini kaydetti.
Temeli 1989 yılında atılan, ancak 15 yılda tamamlanabilen Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yapımına 47.5 trilyon lira harcandığını, bu hastanenin zamanında bitirilebilmesi durumunda rakamın 6-7 trilyon liraya mal olabileceğine işaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oyalamanın işi bugünlere getirdiğini, yine de hastanenin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.
Başbakan F1 pistinde test sürüşü yaptı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Formula 1 yarışlarının gerçekleştirileceği İstanbul Park'ta incelemelerde bulunarak, makam arabasıyla test sürüşü yaptı.
Erdoğan, Kurtköy'deki İstanbul Park'ta İstanbul Valisi Muammer Güler ve diğer yetkililerden Formula 1 hazırlıkları hakkında bilgi aldı. Erdoğan, gezisinin ardından makam arabasına binerek, yarışların yapılacağı pistte bir tur attı. Deneme sürüşünün ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Önümüzdeki hafta burada dünyaya gayet güzel mesajlar verilecek. İş bitmiş değil. Özellikle turizm yatırımcılarını Anadolu yakasında otel yatırımlarına davet ediyorum. Havaalanı ve deniz ulaşımıyla bu yaka çok daha farklı konuma doğru gidiyor. Şimdiden ben bunun müjdesini veriyorum" diye konuştu.