Erdoğan'dan Silikon Vadisi'ne davet

Türkiye'de Silikon Vadisi kuracaklarını söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, 'Forum İstanbul 2005' toplantısına katılan dünya devi şirketlerin üst düzey yöneticilerine "Sizler de bu yatırıma var mısınız" diye sordu.

İSTANBUL - Türkiye'de Silikon Vadisi kuracaklarını söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan, 'Forum İstanbul 2005' toplantısına katılan dünya devi şirketlerin üst düzey yöneticilerine "Sizler de bu yatırıma var mısınız" diye sordu.
'Forum İstanbul 2005' toplantısında 'Dünya Devleriyle Yuvarlak Masa-Karar Vericiler ve Yön Belirleyiciler' oturumuna katılan Erdoğan, Türkiye'de 'Silikon Vadisi' kuracaklarını ve buna, kendisini ziyaret eden Microsoft'un sahibi Bill Gates'in de destek olacağını söyleyerek "Türkiye'yi pazar olarak görmekten öte geçmenizi istiyorum. Türkiye'de Silikon Vadisi gibi bir merkez oluşması halinde sizler de yatırıma var mısınız? Ben sizi buna davet ediyorum" diye konuştu.
CNN Türk'ten canlı yayımlanan oturumda bir öğrencinin, "Belki kızacaksınız. Bildiğim kadarıyla Beyaz Saray telefonları meşgul çalıyor. Acaba 2023'te de meşgul çalacak mı?' sözü üzerine, Erdoğan şunları kaydetti: "Endişeniz olmasın. Beyaz Saray ile telefonlarımız açık. Gayet rahatlıkla görüşebiliyoruz. '2023'te ne olacak' derseniz, 2023'te çok güçlü, sadece ülkenin içinde değil, bölgede, AB'de, Afganistan'dan Irak'a kadar Ortadoğu'da adeta belirleyici güç haline gelen Türkiye olacak. Ben, buna inanıyorum. Sizler de o günün aktörleri olacak, bunu göreceksiniz. Sizler Beyaz Saray'ın telefonlarıyla çok daha rahat görüşeceksiniz."
'AB'ye üyeliği Allah bilir'
Programı yöneten Mehmet Ali Birand'ın, '2023'te Türkiye AB üyesi olabilecek diyebiliyor musunuz?' sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi: "Gaybı ancak Allah bilir. Ama bir şeyi biliyorum. 2023'e göre biz AB'nin üyesi olarak sinerjiye de dinamik unsurlara da sahibiz. 2023'te AB üyesi olan bir Türkiye bölgede dengeleri tanzim edecek.
'Spekülasyon yapmayın'
Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ise, ekimde başlayacak müzakerelerde Türkiye'nin AB'ye katılımının yolunu açmaya başlayacaklarını belirtip şöyle konuştu; "Bu yol çok açık. Bitmez tükenmez spekülasyonlara dalmayalım. Özellikle Türkiye'de olduğu gibi. İşin özüne odaklanalım. İşin hukuksal, politik ve ekonomik reformları üzerinde çalışalım." Rehn, AB'nin Türkiye'nin ekonomik büyüme hızını gıptayla izlediğini dile getirerek şunları kaydetti: "Tabii daha fazlasının yapılması gerekiyor. Özellikle doğrudan yabancı yatırımların çekilmesi gerekir" diye konuştu.
Rehn, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerine başlamasında iki şart bulunduğunu belirterek, şöyle devam etti; "Ben Türkiye'nin bunları karşılayabileceğinden eminim. Birincisi geniş kapsamlı hukuksal reformlar, ikincisi ise Ankara Anlaşması'nın imzalanması. Bakan Gül ile iki hafta önce görüştüm. Bu protokolün 3 Ekim tarihinden önce imzalanacağını belirtti." Ermeni meselesine de değinen Rehn, Başbakan Erdoğan'ın Koçaryan'a geniş kapsamlı bir diyalog başlatma önerisinde bulunduğunu hatırlatarak "Umarım yapıcı bir diyalog başlar" açıklamasında bulundu.
'Japonya'yı yakalarsınız'
"Türkiye telekom devriminde büyük adımlar atmak üzere. Telekom'u devlet tekelinden çıkarıyor" diyen Mitsui Avrupa Başkanı Yasuo Hayashi ise söyle konuştu: "Telekomun devlet tekelinden çıkması ve buna bağlı sektörlerin büyümesi Japonya ekonomisini gerilemeden kurtardı. Türkiye'nin de büyük avantajları var. Türkiye bana göre kıskanılacak bir durumda. Bilgi-yoğun teknolojileri kullanarak birkaç yılda Japonya'nın düzeyine 'kurbağa gibi' sıçrayabilir."
İngiltere Muhafazakâr Parti Dışişleri Sözcüsü Lord David Howell ise, "AB'ye saplanmayın, Asya'ya gözünüzü dikin. Üstün konumunuzu kullanın" dedi.