Erdoğan'dan TÜSİAD'a: 'Başındaki nezaketsiz'

Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası atamalarına dair TÜSİAD'ın eleştirilerini, Başkan Sabancı'yı hedef alarak yanıtladı: "TÜSİAD'ın başındaki arkadaşın bu tür açıklamaları, bir defa aramızdaki nezaket açısından doğru değil. Çirkinlik burada."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığı'na atamalara ilişkin Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) kendisine yönelik eleştirilerine sert yanıt verdi. Erdoğan bir televizyon programında, "TÜSİAD'ın başındaki arkadaşımızın bu tür açıklamaları, bir defa aramızdaki nezaket açısından doğru değil. Çirkinlik burada" dedi.
TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı'nın eleştirileri hatırlatılan Başbakan Erdoğan, tüzel kişilik olarak TÜSİAD ile sorunlarının olamayacağını, TÜSİAD camiasının içinde olanlarla da bir sorun olmasını istemediklerini belirterek şunları söyledi: "Ancak TÜSİAD'ın başındaki olan arkadaşımızın bu tür açıklamaları, bir defa aramızdaki nezaket açısından doğru değil. Çirkinlik burada. Bu yetki, hükümete aittir. Sizler Başbakan'ı ziyaret ettiğinizde geldiniz isim teklifinizi yaptınız. Bu teklifi yaptığınıza göre kalkıp da kamuoyu önünde bize yol gösterme yoluna gitmeniz bir defa yanlış. Sizin böyle bir yetki ve hakkınız yok. Biz size 'şuraya yatırım yapın' deyip, işinize karışıyor muyuz" dedi.
'Değişim istedik'
Tayyip Erdoğan, yetkileri ne zaman nasıl kullanacakları konusunda halkın kendilerine yetki verdiğini, hesabını da millete vereceklerini ifade ederek, "Eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile üç yıl çalıştık. Değişim istedik" diye konuştu.
Sabancı, bir süre önce yaptığı açıklamada, "Merkez Bankası Başkanlığı'na, güveni tesis edecek bir ismin uzlaşmayla atanması yerinde olur" demişti. Sabancı, "Merkez Bankası çok hassas bir kurumdur. Vekâletle yönetimi kaldırmaz. Atama sürecinin çok iyi yönetilemediği ortada. Hem iç hem dış piyasalara güven mesajı verecek bir isim üzerinde uzlaşma sağlanabilirdi. 'Bal gibi atarım, istediğim kişiyi getiririm' bakışı yanlıştır" açıklamasında bulunmuştu. Sabancı, bir ropörtajda, "Hükümet güveni tesis edecek ve uzlaşma ile belirlenen ismin atanmasını sağlarsa başımızın üzerinde yeri var. Bu isim hükümetin kendine yakın gördüğü isim de olabilir. Yeter ki uzlaşma ile atansın. Serdengeçti'nin neden yeniden atanmadığını merak ediyoruz. Bilmediğimiz kusuru varsa bilmek isteriz" demişti.
Merkez'de bekleyiş sürüyor
Öte yandan Erdoğan, dün haftalık olağan görüşmesi için Çankaya'ya çıkmadan önce Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'la, görüşmenin ardından ise Devlet Bakanı Ali Babacan'la bir araya geldi. Yeni kararname ile ilgili resmi bir açıklama yapılmazken edinilen bilgiye göre kararname, onay için henüz Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunulmadı.