Erdoğan'dan yatırımcılara davet

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Avrupa Birliği'ni (AB) ortak ekonomik çıkarların da birbirine bağladığını belirtti. Bir günlük bir çalışma ziyareti için İngiltere'de bulanan Başbakan Erdoğan, Bloomberg adlı ekonomi TV kanalını ziyaret etti.

LONDRA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Avrupa Birliği'ni (AB) ortak ekonomik çıkarların da birbirine bağladığını belirtti. Bir günlük bir çalışma ziyareti için İngiltere'de bulanan Başbakan Erdoğan, Bloomberg adlı ekonomi TV kanalını ziyaret etti. Erdoğan, daha sonra yatırımcılar ve ekonomi yazarlarının katıldığı bir toplantıda konuştu.
Türkiye'nin 400 milyar dolara yaklaşmış ekonomik hacmiyle bugün dünyanın en büyük 20 ekonomisi içinde yerini aldığına ve özelleştirmede ciddi adımlar atıldığına dikkat çeken Erdoğan şöyle konuştu: "Gerekli yasal düzenlemeleri de yaptık. Geçtiğimiz ay Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satış yöntemiyle özelleştirilmesi için açılan ihale başarıyla sonuçlandırılmıştır. Önümüzdeki dönemde aralarında Tüpraş, Erdemir ve Tekel gibi büyük sermayeli kuruluşların da olduğu kamu sektöründeki çok sayıdaki şirketin özelleştirilmesi gerçekleştirilecek."
Cari açığın sağlam kaynaklarla finanse edilerek sürdürülebilir düzeyde tutulacağını vurgulayan Erdoğan, Türkiye'nin Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'yla enerji koridoru olduğuna da dikkat çekti.
Yabancı yatırımcıları Türkiye'ye davet eden Erdoğan, "Orta Asya ve Kafkaslar'da ortak yatırım imkânlarını artırmak için de önemli fırsatlar var. Yatırımlara teşvik yasasında yerli-yabancı ayrımı yapmadan bedelsiz arazi tahsisi yapıyoruz" dedi. Türkiye'den sadece 3.5 saatlik bir uçuşla 50 ülkenin başkentine ulaşma imkânı bulunduğunu belirten Erdoğan, "Bunun ekonomik, ticari, sınai bütün alanlara ne derece hız kazandırdığına dikkat çekmek istiyorum" diye konuştu.
CEO'larla görüştü
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BP Ceo'su Lord Browne, Vodafone Başkanı Sir Julien Horn-Simith ve DEİK/Türk-İngiliz İş Konseyi İngiliz Kanadı Başkanı Bill Alexander ile de ayrı ayrı görüşme yaptı.