Erdoğan'ın Davos'u

Erdoğan'ın Davos'u
Erdoğan'ın Davos'u

Fotoğraf: SALİH ZEKİ FAZLIOĞLU/AA

'Davos'a gelmem' diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ayağına gelen Dünya Ekonomik Forumu'nda Türkiye dünyaya ilham verdi.

EKONOMİ SERVİSİ

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) ikinci kez İstanbul’da toplandı. Ancak bu toplantıyı diğerlerinden farklı kılan ilk kez 5 kıtadan hem hükümet temsilcilerinin hem de iş dünyasının katılmış olması. Türkiye’nin ‘ilham veren ülke’ olarak damga vurduğu Dünya Ekonomik Forumu’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise bütün ilgiyi topladı. 2009’da Davos’ta ‘Bir daha gelmem’ diyerek terk ettiği toplantıyla gündeme oturan Başbakan Erdoğan bu kez krize rağmen büyüme performansıyla herkese umut veren ülkenin lideri olarak tebrikleri kabul etti. Açılış konuşmasının ardından tüm liderlerin etrafını kuşattığı Erdoğan ilgiye tüm dillerden teşekkür ederek karşılık verdi.
Dünya Ekonomik Forumu Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya Zirvesi’ne 20 ülkeden en yüksek seviyede yaklaşık 50 hükümet temsilcisinin yanı sıra dünyanın dört bir yanından 650 iş dünyası temsilcisi, 180 üst yönetici katıldı. WEF Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Schwab “Türkiye, laik bir demokrasiyle ağırlıklı olarak Müslüman bir ülke olarak diktatörlükten kurtulma çabaları gösteren başka ülkelere örnek olmaktadır. Türkiye krize rağmen OECD ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ülkedir. Bu durum da herkese umut vermektedir” dedi.
Forumun açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, “Dünya küresel bir köye dönüşürken, artık vicdan da küreselleşmelidir” dedi. Türkiye olarak, ne yanı başlarındaki ülkelerin, ne de uzak ülkelerin hiçbirisinin içişlerine karışmak gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten Erdoğan, “Ama biz, diyoruz ki, bu bölgedeki her ülkenin istikrarı, refahı, barış ve huzuru, bölgenin refah, istikrar, barış ve huzuruna bağladır” dedi.

Başbakan’ın etrafını sardılar
Başbakan Erdoğan açılış konuşmasının ardından kürsüden indikten sonra dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar etrafını sardı. Erdoğan, kendisine tebrik ve teşekkürlerini sunan katılımcıların her biriyle tek tek konuştu, farklı dillerde teşekkür etti. Kalabalık nedeniyle Erdoğan’la konuşamayan katılımcılar ise söylemek istediklerini AB Bakanı Egemen Bağış aracılığıyla iletti. Erdoğan’ı dinlemek isteyen yüzlerce katılımcı dakikalarca önceden salonu doldurdu.

‘Davos’tan çıkanlar gündemİ belİrleyecek’
Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının İstanbul’da yapılıyor olmasının çok önemli olduğunu belirterek, “Buradan çıkanlar önümüzdeki dönemde gündemi belirleyecek. Yani hiçbir şey havada kalmıyor” dedi. Doğan Yalçındağ, Başbakan’ın birkaç yıl önce Davos’ta yaptığı çıkıştan sonra burada bu toplantının yapılıyor olmasının da önemine dikkat çekti.
Özellikle açılış panelinde, Başbakan Erdoğan ile Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, Tunus Başbakanı Hammadi Cibali ve Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu Klaus Schwab’ın olmasıyla dünyaya çok önemli mesajlar verildiğini ifade eden Yalçındağ, Suriye konusunun da zirve gündeminde olduğuna dikkat çekti.
Arzuhan Doğan Yalçındağ, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada devamlı bir şeyler olduğu için her Davos zirvesinde enteresan konular olur. Ama şu an çok önemli bir süreçten geçiliyor. Yani hem gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki denge, hem Avrupa’da olan krizin derinleştiği yönündeki endişeler, hem Türkiye’nin bulunduğu konum hem de Arap Baharı’ndan sonraki ilk buluşma olması anlamıyla bu forum birçok dinamiği bir arada bulunduruyor. Önemli konular burada tartışılıyor.”

5 kıta İstanbul’da buluştu
* Davos dışında 5 kıtanın buluştuğu ilk forum.
* İki gün sürecek zirveye 20 ülkeden en yüksek seviyede 50 hükümet temsilcisi katıldı.
* Dünyanın dört bir yanından 650 iş dünyası temsilcisi, 180 üst yönetici geldi.
* 70 farklı ülkeden toplam 80 genç küresel lider de toplantılara katılıyor.
* Katılım ücreti kişi başı 5 bin 500 İsviçre Frangı, yani yaklaşık 11 bin TL.
* Swiss Otel’de düzenlenen zirve için yoğun güvenlik önlemleri alındı.
* Dolmabahçe’den itibaren polis noktaları kurulmuştu.

Filistin’den BM’ye üyelik çağrısı
Arap Baharı’nın da konu başlıklarından biri olduğu zirvede konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Birleşmiş Milletler’e Filistin’in üyeliğini kabul etmesi çağrısında bulunarak, “Çünkü bu, bizim halkımızın doğal talebidir” dedi. Mahmud Abbas, Erdoğan’a, böyle bir toplantıya katılım daveti için teşekkür ederek, Türkiye’nin bölgede barış ve istikrar için büyük bir özveriyle çalıştığını dile getirdi. İsrail işgalinden kaynaklı sorunlar nedeniyle ülkenin ekonomik anlamda ilerleme kaydetmediğini ancak yatırımın açık bir konu olduğunu kaydeden Abbas, turizm, gayrimenkul, tarım, sanayi, iletişim, bilgi teknolojisi, elektrik üretim ve dağıtımı ve su konusunda yatırım olanakları bulunduğunu belirtti. Abbas, “Filistin dini değerleriyle turizm bölgesidir ve bizler 10 milyar dolardan fazla bir meblağ ile bu anlamda yatırımı geliştirebiliriz” diye konuştu.

Tunus modeli ‘bahar’a ilham olacak
Tunus Başbakanı Hammadi Jebali de bütün dünyadaki gerek Arap, gerek Arap olmayan diğer işadamlarını Tunus’a yatırıma çağırarak, “Bizim demokrasimize yatırım anlamında bunu yapın ve Tunus modelini destekleyin. Eğer başarılı bir Tunus modelini ortaya koyabilirsek, bu, Arap Baharını yaşayan diğer ülkeler için de ilham kaynağı olacaktır” diye konuştu. Jebali, Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelere değinerek, işsizlik ve yoksullukta büyük orandaki artışın ekonomik ve sosyal gerileme ile halklar arasında iletişimde gerilemeye, ülkeler içinde problemlerin artmasına sebep olduğunu anlattı. Tunus Başbakanı Jebali, Tunus’ta şu andaki hükümetin ekonomik ve sosyal reformları içeren bir çalışma üzerinde çalıştığını dile getirdi.

Vergileri arttırmıyoruz hatta düşürüyoruz
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, zirvede vergileri arttırmayı düşünmediklerini ve düşünmeyeceklerinin altını çizerek, “Hatta tam tersini düşünüyoruz. Örneğin fon yöneticileri, İstanbul’da faaliyet gösterirlerse gelir vergilerini sıfıra düşürüyoruz. Bunun gibi cüretkâr adımları atacağız. Bu, Türkiye’yi gün geçtikçe daha cazip kılacak” dedi. Sadece güvenilir ve güçlü bir zemin oluşturmakla mükellef olduklarını, maliyetleri, vergileri düşük tutmaları, altyapıya ilişkin destekler sağlamaları gerektiğini vurgulayan Babacan, “Engelleri kaldırmalıyız ki potansiyel en yüksek seviyede kullanılsın” diye konuştu.

Benzinde indirim yolda
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, katıldığı oturum öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldız “Dün 8-10 kuruş motorinde fiyat düşüşü yaşandı, kısa süre içerisinde benzin fiyatlarına da aynı şekilde yansıyacaktır. Çünkü otomatik fiyatlama mekanizması bunu öngörüyor” dedi. Yıldız, Türkiye’nin nükleer güç santralı ile ilgili kararlı olduğunun da altını çizerek, “Biz nükleer güç santralı yapmak isteyen ve kararlılığı olan bir ülkeyiz. Artan enerji talebi ihtiyacımızı 2023’e kadar, en az 23 nükleer üniteyle telafi etmek istiyoruz” dedi.

Davos Başbakan’a geldi
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, toplantının İstanbul’da yapılmasının son derece normal olduğunu belirterek, “Esas önemli bir mesele, Sayın Başbakanımız ‘Daha da gitmem Davosa’ dedikten sonra Davos’un İstanbul’a gelmesi. Bu olay da bizi oldukça gururlandırıyor” dedi.

bigPara.com