Erdoğan'ın dilinden düşürmediği devrim İzmir'de gerçekleşti: Otomobil yerine uçak parçası üretiliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Sessiz devrim yaptık' dediği dönüşümü İzmirli sanayiciler gerçeğe taşıdı. Sanayi bölgelerinde tüm altyapısını tamamlayan ve hedeflerini belirleyen İzmir'de KOBİ sınıfındaki küçük işletmeler bile devrimdeki yerini alarak...
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Sessiz devrim yaptık' dediği dönüşümü İzmirli sanayiciler gerçeğe taşıdı. Sanayi bölgelerinde tüm altyapısını tamamlayan ve hedeflerini belirleyen İzmir'de KOBİ sınıfındaki küçük işletmeler bile devrimdeki yerini alarak bu zamana kadar otomotivcilere parça üretirken şimdi ise uzay ve savunma sanayisine çalışmaya başladı.
Bu dönüşümü, "Hem de aynı maliyetle ürettikleri malı 30 kat daha fazla fiyata veriyorlar" diye açıklayan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın, İzmir'deki gelişimi anlattı. Asıl hedefin üretim maliyetlerinin arttığı Avrupa Birliği ülkelerindeki yatırımları Türkiye'ye ve İzmir'e taşımak olduğunu kaydeden Taşkın şunları söylüyor:
"Bize yatırım yapın demek yetmez. En küçük işletmeden en büyüğüne kadar tüm sanayicimiz en ileri teknolojiye geçti. Artık otomotive yedek parça üretmek yerine uzaya yöneldiler. Kentin yatırım alanlarında da tüm altyapısını tamamladık. Şimdi rahatlıkla 'Bize gelin, bugün gelmezseniz, yarın geç kalırsınız' diyoruz."
Marmara Bölgesi'nin yatırımda doygunluğa ulaştığını kaydeden Taşkın, sermayenin başka yerlere kaydığını ifade etti.
'Komşularda terör var'
Türkiye'nin iç ve dış talebinin çok iyi olduğunu, önemli pazarlara komşuluğu nedeniyle yatırıma müsait olduğunun altını çizen Taşkın şöyle konuştu: "AB'den göç etmek zorunda kalan sermaye, komşularımızda yatırım yapamaz. Çünkü huzurlu bir ortam bulamaz. Geleceğini riske atamaz. Yanımızda petrol zengini Ukrayna ve Rusya var. Türkiye yüksek teknolojiye uyumlu bir ülke. Boru hatları üzerimizden geçiyor. KOBİ'lerimiz bilgilendi. Her yatırıma ayak uyduracak durumda. Türk malı imajı da çok iyi. Bunları değerlendirmeliyiz."
İzmir'in eğitimli bir işgücü olduğunu ve organize sanayi bölgelerinde 40 bin dönümlük yatırım alanı bulunduğunu sözlerine ekleyen Taşkın şunları söyledi: "Bu bölgelerde 'Bugün gel, yarın işe başla' sloganıyla hareket ediyoruz. Türkiye gemi yapımında önemli bir ivme kazandı. Marmara Bölgesi'nde tersane yapacak yer kalmadı. İzmir öncelikle tersane yapımı için çok uygun."