Erdoğan'ın yine mitingde açıkladığı beşinci paketten de vergi indirimi çıktı

Erdoğan'ın yine mitingde açıkladığı beşinci paketten de vergi indirimi çıktı
Erdoğan'ın yine mitingde açıkladığı beşinci paketten de vergi indirimi çıktı

Erdoğan, ?En son Eskişehir?de dördüncü tedbir paketimizi açıkladık. Bu malum koro tedbirlerin bir işe yaramayacağını ifade etmeye başladı. Bugün ne kadar yanıldıkları ortada?diye konuştu. FOTOĞRAF: RIZA ÖZEL / AA

Erdoğan seçime dört gün kala beşinci paketi açıkladı. Pakete göre mobilya, büro makineleri, bilgisayar ve iş makinelerindeki KDV üç ay için yüzde 10 düşürüldü. Gayrimenkul devrindeki tapu harcı da binde 5'e indi
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - AKP’nin Eskişehir mitinginde küresel ekonomik krize karşı hükümetin aldığı tedbirleri içeren dördüncü paketi açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çankırı mitinginde de beşinci paketi ‘müjdeledi’.
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çankırı mitinginde açıkladığı beş maddelik pakette geçici vergi indirimleri yer alıyor. Erdoğan’ın açıkladığı beş maddeden oluşan pakete göre, mobilya ve büro makineleri ile işyeri satışlarında KDV oranı üç ay süreyle düşürüldü. Tapu harcı da binde 15’den binde 5’e indi. Partisinin Çankırı mitinglerinde konuşan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:
Referans Clinton: Bu ülkere işsizliğin çığ gibi büyümesinin sebebi bunlar. Biz iktidara geldik yüzde 10.3’le aldık. Amerika’da 8.1. Uluslararası kriz onları felaket vurdu. Ama Hillary Clinton geldi, ‘Bu krizi siz başarıyla yönettiniz’ dedi. Tuzak sorular arşısında bunun cevabını böyle verdi.
Ama onlar anlıyor da bizdekiler de anlamak istemiyor. Kendi elleriyle kurdukları bu tuzağa da kendileri düşüyorlar. Milletimizi istismara çalışıyorlar.
Dördüncü paket iç tüketimi canlandırdı: En son Eskişehir’de dördüncü tedbir paketimizi açıkladık. Bu malum koro tedbirlerin bir işe yaramayacağını ifade etmeye başladı. Bugün ne kadar yanıldıkları ortada. İç tüketim canladı. Birçok sektörümüz bu tedbirler sayesinde derin bir nefes aldı. Bazı göstergeleri açıklamak istiyorum. Reel kesim güven endeksi açıklandı. Endeks ocak ayında 59.4, şubat ayında ise 62.6’ydı. Mart ayında 67.8’e yükseldi.
 Öte yandan tüketici güven endeksi de aralık ayında 69.9, ocak ayında 71.6 iken şubat ayında 74’e yüseldi. Bu mahalefetin, medyanın bütün olumsuz kampanyalarıına reğmen tüketicilerin, üreticilerin, sanayicinin, KOBİ’lerin geleceğe ilişkin beklentilerin iyileştiğini gösteriyor. 

Beş maddelik paket şöyle
Beşinci paket: Medya bunu iyi takip etsin. Her zaman bulamazsın. 
* Bina ve bağımsız bina şeklindeki işyerlerinin satışından alınan yüzde 18’lik KDV’yi üç ay süre ile yüzde 8’e indiriyoruz. 
* Konut, işyeri ve diğer gayrimenkullarin alımında ve satımında ayrı ayrı ödenen binde 15 tapu harcını, üç ay süre ile binde 5 indiriyoruz. 
* Mobilya sektörününün canlandırılması, stokların tüketilmesi amacıyla her türlü ev ve ofis mlobilyalarından alınan yüzde 18 KDV’yi, yüzde 8’e indiriyoruz. 
* Bilgisayar, bilişim ve büro makinelerinden alınan yüzde 18’lik KDV’yi yine üç ay için yüzde 8’e indiriyoruz. 
* Tarım, sanayi ve hizmet sektöründe kullanılan bazı makinelerinden alına KDV’yi geçen yıl yüzde 18’den yüzde 8’e indirmiştik. Şimdi de özellikle KOBİ’lerin kullandığı bazı sanayi ve iş makinelerinden alınan yüzde 18’lik KDV’yi üç ay süre ile yüzde 8’e indiriyoruz. Böylece, krizin sinallerini almaya başladığımız andan itibaren uygulamaya koyduğumuz tedbir sayısı 53 oldu. Gerektikçe yeni tedbirleri de almaya devam edeceğiz. 

Sektör üyeleri sevinçli
Yeni tedbir paketine ilişkin vergindirim yapılan sektörlerin temsilcilerinin görüşleri genelde olumlu.  Mobilya sektöründe KDV’yi üç ay süreyle yüzde 18’den yüzde 8’e indirmesi mobilya üreticilerini sevindirdi.
Nazif Türkoğlu (Mobilya Sanayicileri Derneği MOSDER Başkanı): Çabalarımız sonuç verdi. Başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm bakan ve bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. Mobilya sektörü rahat bir nefes alacak. 3 ay süreyle yaşanacak indirimler tüketimi artıracak.
Stoklar eriyecek. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımın gözleri aydın olsun.İndirim hem ciro, hem de ihracat bazında olumlu yansıyacak. Yurtiçi satışlarımızla 2008 yılını toparlarız, stoklarımızı eritiriz.
Hacı Boydak (İstikbal, Bellona gibi markaları bünyesinde bulunduran Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı): Hükümet aldığı kararla sadece KDV’yi düşürmedi, hem istihdamın artmasına hem de işçi çıkarmaların önüne geçildi. KDV’yi üç ay süreyle yüzde 8’e indirme kararı alması bizlere büyük moral oldu. Mobilya sektöründe 250 bin aile ekmek yiyor. Dolayısıyla bu işten 1 milyon kişi doğrudan etkileniyor.
İşlerimizde tıpkı otomotivde olduğu gibi patlama olacak. Evlenemeyenler evlenecek. Eşyasını değiştiremeyenler değiştirme fırsatı bulacak. Son aylarda biriken stoklar kısa sürede eriyecektir.
İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Hamdi İdil: KDV’deki indirim kararı doğru bir karar ancak sürenin en azından yıl sonuna kadar uzatılması lazım.
Muradımıza erdik. Bu karar küresel kriz yüzünden durma noktasına gelen sektörde hareketlilik, hatta patlama yapacak. İndirimin iki yönlü sonucu var. Birincisi mobilya alacak olan vatandaşlarımız için fiyatlar daha cazip hale gelecek. Bu, tüketiciler için çok önemli bir fırsat. İkincisi durgunluktan şikâyetçi olan mobilya üreticileri için talep, dolayısıyla satışlarda hareketlilik demek. Ancak unutulmamalı ki, asıl kazançlı devlettir. Satışların artması aynı zamanda vergi artışı demek. Bu işten herkes kazançlı çıkacak.
Adnan Dalgakıran (Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı): KDV indiriminin üç aylık olması stok eritilmesi için ciddi bir avantaj. Bizim hareketli olmamız için bütün sektörlerin yatırıma ihtiyaç duyması gerekir. Vergi indiriminin stokları eritecek olması olumlu olur. Bu önlemler akıllıca.
Bahadır Teker (İstanbul Mortgage Genel Müdürü): Tapu harcı indirimi ikinci el konut satışına destek olacaktır. İşyerleri satışından alınan KDV’nin indirilmesi de uygun oldu. Birçok şirket finansman sıkıntısı içinde. KDV indirimi şirketlere bu şekilde bir finansman sağlayacak.
Celal Beysel (TÜRKONFED Başkanı): KDV indirimlerinin pozitif yansıması olacak. Otomotivdeki indirim sonrası piyasada canlanma oldu. Aynı canlanmayı diğer sektörlerde de görebiliriz. Olumsuz olan tek nokta bu konunun bu kadar beklendikten sonra, seçim arifesinde açıklanması. Bir ay önce açıklansaydı da sıkıntıları az çekseydik.
Bir de finansal kiralamadaki KDV konusu var. Bugün KOBİ’ler teminat sıkıntısı çekerken, finansal kiralama önemli bir finans desteği getirebilir. Gönül istiyor ki, finansal kiralamada da KDV indirimine gidilsin.