Erem'in 'bayram fuarı' da tehlikede

CNR Fuarcılık'ın fuar düzenleme yetkisinin iptal edilmesinin ardından şirketin, şu anda devam eden Bayram Alışveriş Fuarı da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - CNR Fuarcılık'ın fuar düzenleme yetkisinin iptal edilmesinin ardından şirketin, şu anda devam eden Bayram Alışveriş Fuarı da kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Yeşilköy'de 12 Ekim tarihinden beri devam eden fuarın kapatılması için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüğü harekete geçti ve Bakırköy Kaymakamlığı'nın da resmi işlemlere başladığı belirlendi. 22 Ekim akşamına kadar devam edecek olan fuar, CNR Fuarcılık'ın yetkisi olmadan düzenlendiği için kapatılabilecek.
Ceyda Erem'in sahibi olduğu CNR Fuarcılık'ın bu fuarı düzenlemek için de yasal prosedür gereği İstanbul Ticaret Odası kanalıyla TOBB'a başvurduğu, ancak bu yetkinin verilmemesine rağmen fuarı düzenlediği belirtiliyor. Bu yüzden de yasalar gereği fuarın kapatılması isteniyor. Konuyla ilgili olarak İstanbul Vali Yardımcısı tarafından kapatılma yönünde evrak hazırlandı.
'İşporta gibi'
Belgeye göre, CNR Fuar Merkezi'nin 4-6-7 ve 8 no'lu salonlarında 'Bayram Alışveriş Fuarı' düzenlenmesi yönünde gelen talebin TOBB tarafından kabul edilmediği, buna bağlı olarak da böyle bir fuarın düzenlenmesinin yasal olmadığı ifade ediliyor. CNR Fuarcılık'ın mevcut fuarını kapatılma noktasına getiren durumun altında, 'şirketin izin almamasına rağmen böyle bir organizasyona başlaması' etkili olduğu belirtiliyor.
Edinilen bilgiye göre, CNR Fuarcılık'ın şu anda düzenlediği fuarın izinsiz satış yapan işportadan bir farkı yok. Şirketin daha önce de düzenlediği bu fuarlar, haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle özellikle esnafın tepkisini çekiyordu. CNR Fuarcılık'a getirilen diğer bir tepki de fuara katılım bedeli olarak alınan ücretleri yükselttiği' yönündeydi. CNR'ın fiyatları 3 katına çıkardığı İstanbul Ticaret Odası'nın meclis toplantısında bile gündeme gelmişti.