Erez sanayi bölgesi güvenliğe bağlı

TOBB öncülüğünde yeniden canlandırılması için çalışılan eski adıyla Erez, yeni adıyla Filistin Serbest Sanayi Bölgesi'nde (FSSB) işler kolay değil.

KUDÜS - TOBB öncülüğünde yeniden canlandırılması için çalışılan eski adıyla Erez, yeni adıyla Filistin Serbest Sanayi Bölgesi'nde (FSSB) işler kolay değil. İsrail ablukasının sürdüğü Gazze'nin her bölgesindeki gibi FSSB de, terk edilmiş büyük yıkıntı görüntüsü veriyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise iyimser ve kararlı. Hisarcıklıoğlu, "Altı ay sonra açılış planlıyoruz" dedi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalon'un FSSB için imzaladıkları deklarasyon projenin tamamen bölgedeki güvenlik durumuna göre sonuçlanacağını gösteriyor. Deklarasyonda her iki tarafın da Gazze'deki Filistin halkının kalkınmasına yardımcı olmaya kararlı olduğu belirtilirken, İsrail limanlarının ihracat ve ithalat için kullandırılabileceğini vurguluyor.
Deklarasyonda öne çıkan bazı unsurlar şöyle: "Bölgeyle ilgili düzenlemeler İsrail ile Filistin arasındaki mevcut anlaşmalara uygun olacak. Sanayi bölgesine malların getirilmesi ve icra edilecek faaliyetler bölgede herhangi bir andaki güvenlik durumuna bağlı olacak. Bu madde sayesinde İsrail, örneğin roket saldırısı olması durumunda faaliyetleri askıya alabileceği mesajını veriyor.