Ergün, 'En az biz etkilendik' diyor ama OECD farklı görüşte

Ergün, 'En az biz  etkilendik' diyor ama OECD farklı görüşte
Ergün, 'En az biz  etkilendik' diyor ama OECD farklı görüşte

Ergün, ?Türkiye krizi en iyi şekilde yönetiyor? dedi.

Sanayi Bakanı Türkiye'nin krizden en az etkilenen ülke olduğunu söylerken OECD ve The Economist, 'Türkiye dünyada en kötü performansı gösteren üçüncü ülke' diyor

İSTANBUL - Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) ve The Economist dergisi küresel krizin Türkiye’ye etkileri konusunda farklı düşünüyor. Ergün Türkiye’nin krizden en az etkilenen ülke olduğunu iddia ederken, diğer iki kaynağın verilerine göre ise durum böyle değil. Türkiye yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.8 küçülen ekonomisiyle, dünyada ‘en kötü performans gösteren’ ücüncü ülke. Ekonomileri Türkiye’den daha fazla küçülen ülkeler yüzdre 18.6 ile Letonya ve yüzde 15.6 ile Estonya. Krizin merkez üssü ABD’de bu oran yüzde 2.5 iken, Türkiye’ye benzer yapıdaki Meksika’da yüzde 8.2, Rusya’da ise yüzde 9.5.
Sanayi Bakanı Ergün  Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde büyümede şiddetli bir türbülans etkisi yaşandığını belirten  Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ikinci çeyrekten ise oldukça umutlu olduğunu söyledi. “Üniversitede ilk bursumu buradan aldım” dediği İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) haziran ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı’na katılan Bakan Ergün, yılın ilk çeyreğine yönelik açıklanan yüzde 13.8’lik küçülme rakamının krizin en derin yaşandığı üç ay önceki döneme ait olduğunun altını çizerek, “O dönem Türkiye’nin ekonomik açıdan en zorlu dönemiydi. Bu rakamlar da bunun göstergesi” dedi. Ancak mart ayı itibarıyla sanayide kapasite kullanımı ve üretimde başlayan olumlu sinyallerle umutlandıklarını kaydeden Ergün, artık Türkiye’nin ekonomik türbülansı  büyük oranda atlattığını ve bir sonraki rakamların olumlu geleceğini belirtti. 

‘Yılı yüzde 3.6 - 4.5 küçülmeyle kapatırız’
Türkiye’nin hâlâ krizden en az etkilenen ülke olduğunu vurgulayan Nihat Ergün, şunları söyledi:
“Bu da Türkiye ekonomisinin istikrarını gösterir. Bir miktar küçülebiliriz, üretimimiz bir miktar daralabilir hatta ekonomi bir miktar küçülebilir ama yine de Türkiye krizi en iyi şekilde yönetiyor. Batan bankalarımız, büyük şirketlerimiz yok. Krizden çıkma sinyallerini de ilk olarak Türkiye gösterdi. Özel sektörün dinamizmi, hükümetin tedbir ve desteğiyle Türk halkının sağduyusu bu toparlanmada büyük etken oldu. Hükümet kriz tedbirlerini tam zamanında aldı. Özellikle de vergi indirimleriyle iç piyasa ciddi oranda canlandı. Türkiye şu anda birçok Avrupa ülkesinden iyi durumda. Tabii krizden tamamen çıkabilmemiz için sadece iç talepteki toparlanma yetmez, dışarıyı da beklemeliyiz.”   
Bakan Ergün, “Bundan sonraki ikinci çeyrekte de iki haneli küçülme yaşamayız. 2009’u da 3.6 ile 4.5 arasında bir küçülme ile kapatırız. Yıllık küçülme 4.5’in üzerine çıkmaz” dedi. (Radikal)