Erinç Seymen, küresel sanat pazarının genç yıldızları listesinde

Erinç Seymen, küresel sanat pazarının genç yıldızları listesinde
Erinç Seymen, küresel sanat pazarının genç yıldızları listesinde

Erinç Seymen, politik duruşuyla ön plana çıkan genç sanatçılardan. Özellikle başörtülü öğrencilerin üniversiteye alınmamasından etkilenerek hazırladığı İkna Odası (sağda) adlı eseri büyük ses getirmişti. FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN

Yılın ilk yarısında 1.2 milyar avrodan 2.9 milyar avroya çıkan küresel sanat piyasasında Türkiyeli genç bir ressamın yıldızı da parlıyor. Sanat yatırımı konusunda uzman Art Price, 2010'da dikkat çeken '30 yaş altı 10 genç sanatçı' listesine Erinç Seymen'i de aldı. Seymen'in eseri Sothebys'de 32 bin doların üzerinde bir fiyata alıcı bulmuştu.

İSTANBUL - Küresel sanat piyasası 2010’un ilk yarısında yüzde 140 artarak 2.9 milyar avroluk bir hacme ulaştı. Krizin izlerini hızla silen sanat piyasasında genç bir Türk sanatçı da yıla damga vuran isimler arasına girdi. Art Price’ın küresel müzayede şirketlerinin satışlarını baz alarak hazırladığı “yükselen 10 genç sanatçı” listesine, Türkiye ’de açtığı “İkna Odası” adlı sergisiyle ses getiren Erinç Seymen de yer aldı. Çinli sanatçıların hakimiyetindeki Londra sanat piyasasında dikkati çeken Seymen’in eseri, Sotheby’s müzayede evinde 32 bin doların üzerinde bir fiyattan alıcı buldu.
Sanat piyasası hızla toparlanıyor. 2007 ve 2008 yıllarındaki parlak performansına ulaşamasa da sanat piyasasındaki satışlar 2010’un ilk yarısında yüzde 140 artarak 1.2 milyar avrodan 2.9 milyar avroluk bir ciroya ulaştı. Sanat yatırımcıları bu hareketliliğin özellikle 10 bin doların altındaki eserler sayesinde gerçekleştiğini belirtiyor. 2010’in ilk yarısında 100 bin doların üzerinde satılan eserlerin toplam satışlar içindeki payı yüzde 27 olurken, 1 milyon doların üzerindeki eserlerin payı ise yüzde 20’ye ulaştı.

Çin, Fransa’yı ikiye katladı
Pazardaki bu büyümeye Çin’in katkısı ise oldukça fazla. Nitekim 2007’de 212 milyon avroluk eserin satıldığı Çin sanat pazarının 2010’un ilk yarısındaki hacmi 322 milyon avrıya çıktı. Bu şimdiye kadar Çin pazarında müzayedelerden elde edilen en yüksek gelir durumunda. Bu gelir Fransa’nın iki katı, ABD sanat pazarındaki gelirin ise 116 milyon avro altında. Dolayısıyla Çin, krizle birlikte küresel sanat pazarında önemli bir oyuncu olmaya doğru hızla ilerliyor. Şanghay’ın müzayede gelirinin 2010’in ilk yarısında yüzde 187’lik bir artış göstermesi de bunun bir kanıtı.
Çinli sanatçı ve alıcıların giderek hakim olmaya başladığı küresel sanat pazarında genç bir Türk sanatçının başarısı da dikkatleri çekiyor. Sanat piyasasındaki müzayede hareketlerini yakıntan izleyen Art Price’in her yıl hazırladığı “30 yaş altı en dikkat çeken 10 sanatçı” listesine çıkartmadan performansa, fotomontajdan ışıklı kutuya uzanan deneysel çalışmaları ve resim, video, fotoğraf ve enstalasyon dalında ürettiği eserleriyle tanınan 1980 doğumlu Erinç Seymen de girdi.
Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun olan ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nde sanat ve tasarım dalında master programını tamamlayan Seymen; İsviçre, İtalya, Sırbistan, Almanya , Yunanistan, Avusturya, Portekiz, Slovenya, Finlandiya ve Hollanda’da birçok sergi açtı. Politik duruşuyla da ön plana çıkan genç sanatçıların başında geliyor. Nitekim başortölü öğrencilerin üniversiteye alınmadığı dönemde İstanbul Üniversitesi’nde SBF Dekanı  Nur Serter’in kurdurduğu “ikna odaları”nı protesto için hazırladığı ve geçen yıl Galerist’te açtığı “İkna Odası” adlı sergi ses getirmişti. 

Eseri 32 bin dolara satıldı
Seymen, yaptığı çalışmalarla Londra sanat piyasasında da dikkatleri üzerine çekti. Art Price’ın 20 bin dolar taban fiyatları dikkate alarak hazırladığı genç sanatçılar listesine giren Erinç Seymen’in, “kelebek kanatları takılmış bir el bombası” biçimindeki eseri, Sotheby’sin 4 Mart 2010’da düzenlediği Londra’daki müzayedede 32 bin doların üzerinde bir fiyata alıcı buldu. Listenin başında ise Amerikalı artist Dash Snow bulunuyor. Snow’un en panalı satılan eseri 78 bin 369 dolara alıcı bulurken, Çinli Si Peng ikinci sırada yer aldı. Listeye tam beş Çinli genç sanatçı girdi. İlk yarıda rekor Giacometti’de 
Krizde ağır darbe alan küresel müzayede devleri Christie’s ve Sotheby’s, 2010’un ilk yarısında kayıplarını büyük oranda telafi etti. Christie’s müzayede gelirini yüzde 67, Sotheby’s ise yüzde 140 artırdı. Ancak her ikisinin de geliri 2007’nin yaklaşık yüzde 20 aşağısında bulunuyor. Bu iki müzayede evinin satışlarının yüzde 60’a yakın kısmını 1 milyon doların üzerinde fiyat biçilen eserler oluşturuyor. 2010 yılının ilk yarısında rekor kıran fiyat ise resimden değil, heykelden geldi. Alberto Giacometti’nin “L’homme qui marche” adlı heykeli 92 milyon doları aşan bir fiyata alıcı buldu. İkinci sırayı ise yine Pablo Picasso aldı. Picasso’nun 45 milyon doları aşan fiyatıyla “Portrait d’Angel Fernandez de Soto” aldı.  William Turner’ın “Modern Rome-Campo Vaccino” eseri 40 milyon dolara, Gustav Klimt’in “Church in Casson-Landscape with” adlı yapıtı ise 38 milyon dolara alıcı buldu.

(Radikal)