Eriş: Dış borçlar beni korkuttu

Brezilya'da 1991-1992 yıllarında merkez bankası başkanlığı yapan İbrahim Eriş, Türkiye'nin dış borcunun oldukça fazla olduğunu belirterek...

SAMSUN - Brezilya'da 1991-1992 yıllarında merkez bankası başkanlığı yapan İbrahim Eriş, Türkiye'nin dış borcunun oldukça fazla olduğunu belirterek, "Belki yanlış bir teşhis koyuyorum ama 2006 yılı beni ürkütüyor" dedi. Ekonomideki ciddi politikaların devam ettirilmesi ve reformların sürdürülmesi gerektiğinin altını çizen Eriş, Türkiye'ye dış finans çevreleri tarafından olumlu bakıldığını dile getirdi. Global gelişmelerin gelişmekte olan ülkeler için avantaj sağladığını da kaydeden İbrahim Eriş, şunları söyledi:
"Detaylara inmek benim için sorumsuzluk olur. Türkiye'nin dış açığı, dış borcu, biraz mübalağa, biraz çokça. Bu konu beni biraz korkutuyor. Belki yanlış bir teşhis koyuyorum. Dolayısıyla 2006 beni biraz ürkütüyor. Fakat dünya durumu, bütün gelişen ülkeler için ve Türkiye için çok avantajlı. Eğer bu durum bozulmazsa 2006'da, zannediyorum Türkiye büyük bir krize girmeden bu dengesizliği düzeltebilir. Fakat bu dengesizlik büyük ihtimalle ciddi tedbire gerekmeden çözümlenecek. Ancak şu andaki durum biraz endişe verici."
Ekonomideki büyümenin neden halka yansımadığı sorusuna da Eriş, "Türkiye ekonomisi gelişen büyüyen bir ekonomi. Halkın cebine para giriyor olmalı. Şikâyetler eski alışkanlıklardan" yanıtını verdi.