'Erkeğe özel' 1.8 milyon liralık ceza

Sağlık Bakanlığı, internet sitesi ve televizyonlarda bitkisel ürün reklamı yapan Dr. Ömer Coşkun’a tarihi bir ceza kesti. Coşkun’un şahsına kesilen 1 milyon 800 bin lira cezanın nedeni ise cinsel içerikli ve zayıflamaya yardımcı ürünlerin tüketiciyi yanıltması. Miktarı ilk kez bu kadar yüksek cezayı Coşkun’un nasıl ödeyeceği merak konusu oldu. Coşkun’un reklamlarına yer veren kanallara ise RTÜK ayrı ayrı cezalar kesecek.
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu “bitkisel” adı altında reklam yapanları sıkı takibe aldı. Cinsel gücü arttırıcı, zayıflamaya yardımcı, saç dökülmesini önleyici, şeker hastalığını tedavi edici, hemoroide iyi geldiği söylenen bitkisel ürün reklamlarının halkı yanılttığını açıklayan Bakanlık, bu tür reklamlar yapan Dr. Ömer Coşkun’un şahsına 1 milyon 800 bin lira ceza kesti. Bakanlıktan konuyla ilgili Hürriyet’e verilen bilgi şöyle:
“Son zamanlarda bitkisel ürün, gıda takviyesi, takviye edici gıda adı altında etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış pek çok ürün grubunun sağlık beyanı içeren ifadeler ile piyasada tanıtımının ve satışının yapıldığı görülüyor. Bu ürünler vatandaşlar tarafından alınıp kullanılıyor, tedavi olmaları bir yana daha farklı hastalıklara sebep oluyor ve hatta ölümlere varan sonuçlarla karşılaşılıyor.”

bigPara.com