Erken davrananlar bayram tatilini yüzde 40 ucuza getirecek

Erken davrananlar bayram tatilini yüzde 40 ucuza getirecek
Erken davrananlar bayram tatilini yüzde 40 ucuza getirecek

ETS Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, bayramda kültür turlarından ziyade havalar sıcak olduğu için sahil yerlerinin ilgi göreceğini söyledi.

Şubatta erken rezevasyon kampanyasıyla 185 bin kişiye tatil satmayı başaran ETS, 'Ramazan Bayramı' için de önce davranana yüzde 40'a varan indirim yapacak. ETS şu anda 25 tesisle indirim konusunda anlaştı
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Ramazanda düşen satışlarını bayram tatiliyle telafi etmek isteyen turizmciler indirim kampanyalarına ağırlık verdi. Erken rezervasyon kampanyalarıyla Şubat ayından Türklere tatil satmayı başaran turizmciler, ‘Ramazan Bayramı’ programı için de erken davranana yüzde 40’a varan indirim yapacak.
Belirli bir sayıdaki odaya en yüksek indirim, son dakika seçimlerinde yüksek fiyat uygulamasını ‘Ramazan Bayramı’nda hayata geçirecek olan seyahat acentaları Ege ve Güney’deki otellerle şimdiden anlaşmalarını yapmaya başladı. Tesislerden ilk 10 odaya ya da 20 odaya maksimum indirim alan acentalar, ‘kotalı sistem’ sayesinde bayram tatilinin referandumla bölünen talebini artıracak. 

Referanduma özel uçak
9-11 Eylül tarihleri arasında kutlanacak bayram nedeniyle referanduma katılmakta zorlanacak müşterilere ise ‘özel uçak’ ve ‘otobüs’ seferleriyle destek sunulacak. ETS Tur Yurtiçi Turlar Müdürü Suat Özbek, şu anda yaklaşık 25 tesisle kotaya göre uygun fiyatlı oda alınmasına yönelik anlaşma yaptıklarını belirterek, “Bayram için planını yapan şu anda yüzde 30-40 indirimli fiyat alacak. Antalya’da herşey dahil 200-220 TL’lik tesisler son dakika plan yapanlara 300 TL’ye mal olacak” dedi. Türk tüketicisinin bayram tatillerini genelde son 10 günde aldığına dikkat çeken Özbek, “Önce oruçlarını tutsunlar, sıcak havaları bir görsünler ona göre bayram tatillerini planlarlar ama biz ‘oda kotası’ sistemiyle erken davranana indirimli tatil imkânı yaratacağız” diye konuştu. Bayramda talebin havaların sıcaklığı nedeniyle ‘sahil bölgeleri’ ağırlıklı olmasını beklediklerini de aktaran Özbek, referanduma katılacak müşterilerini de düşünerek ‘bayram paketleri’nde otobüs ve uçakları özel ayarladıklarını ifade etti.
Türkiye’de erken rezervasyonu ilk başlatan firma olan ETS, bunun meyvelerini toplama başladı. 2003’te ‘erken rezervasyon’ kampanyasına başladıklarında 7 bin kişinin yararlandığını ancak bu yıl rakamın 185 bine yükseldiğini belirten Suat Özbek, “Şubat ayında erken rezervasyon yaptıranlar geçen yılın fiyatlarından yararlandı. Talep artıp yer azaldıkça fiyatlar neredeyse her hafta artış gösterdi” diye konuştu. 

Anadolu’nun payı artıyor
Erken rezervasyonda Anadolu’nun payının da giderek arttığını ifade eden Suat Özbek, “Eskiden talep yüzde 85 İstanbul ağırlıklıydı fakat pasta büyürken Anadolu’nun payı yüzde 30’a yükseldi” açıklamasında bulundu.
Erken rezervasyondan yararlananların özellikle Haziran ayıyla Eylül ve Ekim ayları için yüksek bir talep yarattığını da aktaran Özbek, erken rezervasyon sigortasının da taleplerde etkiliği olduğunu ifade etti. Suat Özbek, “Erken rezervasyon müşterilerinin yüzde 71’i sigortadan yararlandı ve tatilini yakarak sigortası devreye girenlerin oranı yüzde 5-7’yle sınırlı kaldı” açıklamasında bulundu.
Bu arada Türk turistler ortalama beş gece konaklamalı tatil yapıyor. Bu nedenle kısa tatilleri değerlendirmeyi seviyor. Konaklama süresi Ruslar’da 10-12, Almanlar’daysa 14 gece civarında.