'Erken ödemeyi ÖİB'ye bildirdik'

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Oger Telecom İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Telekom'da taksitli ödeme planını hızlandırmak üzere hazırladıkları erken ödeme taleplerini, Özelleştirme İdaresi'ne bildirdiklerini söyledi.

İSTANBUL - Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Oger Telecom İcra Kurulu Başkanı Paul Doany, Telekom'da taksitli ödeme planını hızlandırmak üzere hazırladıkları erken ödeme taleplerini, Özelleştirme İdaresi'ne bildirdiklerini söyledi. Ödemelerinin yüzde 20'sini tamamladıklarını hatırlatan Doany, "Geri kalanı için de banka garantisi vardı, toplamda 2.7 milyar dolarlık bir finansal teminatımız vardı. Şimdi taksitli ödeme planımızı hızlandırabilmek üzere hazırladığımız erken ödeme talebimizi Özelleştirme İdaresi'ne bildirdik" dedi. Telekom'da çok sayıda çalışanın kamuya geçiş hakkını kullanmak üzere başvurduğunun hatırlatılması üzerine Doany, şunları söyledi:
"Halihazırda 52 bin çalışan var. Nakle tabi personel pozisyonunda olan ve istemeleri durumunda devlete dönme hakkına sahip 23 bin çalışan bulunuyor. 9-10 bin çalışanın, iş güvencesi nedeniyle devlete dönme kararını vereceğini tahmin ediyoruz ki bu durumu anlıyoruz ve destekliyoruz da. Eleman arama durumu ortaya çıkabilir ama biz mevcut çalışanlarla devam etmeyi tercih ediyoruz." Doany, 6-7 yıl içinde 3.5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi. Bu arada, Avea'nın önceki yıl kullanıma sunduğu cep telefonundan TV izlemeye olanak tanıyan MobilVizyon hizmetinden aboneler, 31 Mart 2006 tarihine kadar ücretsiz yararlanabilecek. (aa/,Radikal)