Erken rezervasyonla yüzde 40 indirimli tatil

Erken rezervasyonla yüzde 40 indirimli tatil
Erken rezervasyonla yüzde 40 indirimli tatil

Tatilde ?erken rezervasyon? kampanyasının tanıtıldığı toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da (soldan ikinci) katıldı.

'Tatil herkesin hakkı' kampanyasıyla, 4 Mayıs-8 Haziran 2009 tarihleri arasında rezervasyon yaptıranlar yüzde 40 indirimle tatil yapabilecek. Hedef, iç turizmin canlandırılması

İSTANBUL - Kültür ve Turizm Bakanlığı turizmcilerle biraraya gelerek, iç turizmi canlandırmak amacıyla 4 Mayıs-8 Haziran 2009 tarihleri arasında erken rezervasyon yapılması koşuluyla, yüzde 40 indirimli tatil fırsatı sunuyor. ‘Tatil herkesin hakkı’ sloganıyla gerçekleştirilen ‘erken rezervasyon’ kampanyası, Turizm Bakanlığı, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB),  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türk Hava Yolları (THY) işbirliğiyle başlıyor.
Kampanyanın tanıtımında konuşan Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, hedeflerinin iç turizmi canlandırmak olduğunu belirterek, “Türk insanının tatil bilincini geliştirmeyi ve bu kriz ortamında ekonomiye katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. 

Dünyada markayız ama...

Türkiye’nin son yıllarda dünya turizminin vazgeçilmez ülkelerinden biri haline geldiğini vurgulayan Bakan Günay, ancak iç turizmde bu calılığın henüz yakalanamadığını söyledi. Türkiye’nin yabancı turistler için bir cazibe merkezi olduğunu anlatan Günay, Türk insanının ise, tatile çıkma alışkanlığını geliştiremediğini ve bu konuda Avrupalı turistten oldukça geride kaldığını kaydetti. Şimdi bu kampanyayla Türklerin tatil alışkanlıklarını geliştireceklerini belirten Günay, “Türkiye’nin her yerinden erken rezervasyonla, yabancı turistle eşit imkânlarda tatil yapma olanağı sunuyoruz. Türkiye’nin tüm bölgelerinden yüksek oranda ilgi bekliyoruz. Bu kriz ortamında yüzde 40’lık indirimle iç turizmi canlandıracağız” diye konuştu. 

THY indirimli uçuracak

Kampanyaya tüm turizm acenteleri ve tur operatörlerinin katıldığını aktaran Bakan Günay, şöyle devam etti: “Bankalar da kredi kartıyla yapılacak ödemeleri bir üç ay öteleyecek ve taksitlendirecek. Burada en büyük kolaylığı, üç aylık öteleme ve altı taksitle Finansbank sunuyor. Onun dışında Garanti Bonus ile Denizbank Bonus ve World Card bir aylık ötelemeyle taksit yapacak. Ulaşımda da THY, büyük kolaylık sağlayacak. THY, 4 Mayıs-8 Haziran arasında yapılacak erken rezervasyonlarda, Anadolu Jet uçuşları da dahil 30 Haziran 2009’a kadar uçmak kaydıyla yüzde 10, business sınıf fiyatlarında ise yüzde 20 indirim yapacak. Ayrıca kampanyadan faydalanacak herkes, sigorta kapsamında olacak.” Şu anda kriz nedeniyle turizmde ciddi sıkıntılar yaşanmadığını belirten Günay, “Bu yılı da dünya ortalamasının üzerinde bitirmeyi hedefliyoruz” dedi. 

‘Pahalı önyargısı değişecek’

TÜROFED Başkanı Ahmet Barut da, “Otellerde yerli turistin yabancıdan pahalıya tatil yaptığı önyargısı vardı. Şimdi bu önyargıyı yıkacağız, herkes eşit şartlarda tatil yapacak” dedi. Kampanyaya Anadolu’dan da büyük talep beklediklerini kaydeden Barut, ucuz tatilin en kolay yolunun erken rezervasyondan geçtiğini vurguladı. Tanıtımla İstanbul’da 250 billboard kullanılacak ve çeşitli alanlara standlar yerleştirilecek. (Radikal)