'Erkezede' olmayın uyarısı

Geçen ay emekli generallerin katılımıyla kamuouyunun karşısına çıkan 'mucit' şirket Erke, Cumhuriyet Bayramı'nda başladığı ve yaklaşık üç hafta süren tam sayfa ilan yayımına bugünden itibaren yeniden başladı.

İSTANBUL - Geçen ay emekli generallerin katılımıyla kamuouyunun karşısına çıkan 'mucit' şirket Erke, Cumhuriyet Bayramı'nda başladığı ve yaklaşık üç hafta süren tam sayfa ilan yayımına bugünden itibaren yeniden başladı. Gösterilen ilgiye teşekkür edilen ilanda Erke, basın toplantısından sonra basında çıkan haberlerin bazılarında yer alan olumsuz değerlendirmelere karşı tekrar bir açıklama yapma gereği duyduklarını belirtiyor.
Erke Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş. imzalı ilan metninde, "Basın toplantımıza konu olan Erke dönergeci, bilimsel bir buluştur. Erke Erke şirketi bilimsel araştırmalar yapan ticari bir kuruluştur. Erke'nin yurtiçi ve yurtdışındaki hiçbir siyasi parti, siyasi oluşum, siyasi hareket, vakıf, cemaat vb. ile ilgisi yoktur. Hiçbir şahsın, kurumun şirket üzerinde etkili olmasına izin verilmez" denildi.
'Yardım kabul etmeyiz'
Erke ayrıca vatandaşı da uyardı: "Şirketimizin tüm ticari faaliyetleri öz sermayesiyle karşılanır. Hiçbir zaman ve hiçbir kayıt ve şart altında Erke Erke Araştırmaları ve Mühendislik A.Ş. gerek ulusumuzdan, gerekse dünyanın hiçbir ülkesindeki vatandaşlardan her ne isim altında olursa olsun kesinlikle para veya emtia toplamaz. Şirketimizin ismini kullanarak menfaat temin etme gayreti içine girenler olabilir. Bunlara karşı çok dikkatli olun. Ürünümüz tüm dünyada yaygın olarak kullanılana kadar halka açılma planımız yok."'Kuvvet-hareket ilişkisi yeniden ele alınsın'
Erke'nin ilanında "Buluşumuz, asra yön verecek ve bilim dünyasında çığır açacak bir buluş olduğundan, ne denli bir gizlilik ve emniyet gerekliliğine ihtiyaç duyulduğunu kamuoyunun değerlendirmesine bırakıyoruz" denildi:
Erke bilim dünyasına ise şu mesajı gönderdi: "Bilim insanlarının, enerji olmaksızın enerji elde edilmesinin mümkün olmadığı yolundaki açıklamaları doğrudur. Bu buluşun bilimsel açıklaması mevcut bilgilerle yapılamamaktadır. Buluşun dayandığı bilimsel esaslar bilinen fizik kaidelerinin bazılarını içine almakla birlikte bu kaideleri genişletmektedir. Doğada var olan ancak mevcut sistemde faydalanılamayan bir enerji kaynağı, Erke dönergeci metodunda maddenin atalet özelliği kullanılarak güç alınabilir bir hale getirilmektedir."
Sırrı biraz açıklıyor!
Erke bilimin dikkatini şöyle çekiyor: "Enerji yoktan üretilemez. Ancak var olan enerji başka bir enerjiye dönüştürülür. Şimdilik bilim literatüründe, kuvvetin tanımlaması ne olduğuyla değil, neler yaptığıyla açıklanmaktadır. Halbuki bir tanımda ne tanımlanıyorsa onun kendisinin ne olduğunun belirtilmiş olması gerekir. Bundan dolayı, kuvvet-hareket ilişkilerinin de yeniden ele alınarak yorumlanması gerektiğini belirtmekteyiz."