Erkler arasındaki kavgayı dehşet içinde izliyoruz

Erkler arasındaki kavgayı dehşet içinde izliyoruz
Erkler arasındaki kavgayı dehşet içinde izliyoruz

Fotoğraf: OKTAY ÇİLESİZ/AA

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner MİT krizini "Erkler arasındaki kavgayı dehşet ve güvensizlik duygumuz artarak izliyoruz" diye yorumladı.

EKONOMİ SERVİSİ
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, son günlerde yaşanan MİT krizini “Erkler arasındaki kavgayı dehşet ve güvensizlik duygumuz artarak izliyoruz” sözleriyle yorumladı. Boyner, hukukun gücünün değil gücün hukukunun yeniden ön plana çıktığına işaret etti.
TÜSİAD’ın yeni yönetim kurulu üyeleri 2012 çalışma programını açıkladı. TÜSİAD Başkanı Boyner toplantıda son dönemde yaşanan gelişmelere dikkat çekti ve “Tabiri caizse, bir süredir gazeteciden devlet memuruna, güvenlik görevlisinden öğretim görevlisine kadar çok sayıda insan, birçok vatandaşımızın gözünde ‘kim vurdu’ya gidiyor. Kamuoyu gelişmeleri bir ‘gölge oyunu’ gibi izliyor” diye konuştu.
TÜSİAD’ın ana hedeflerini açık, müreffeh ve demokratik toplum olarak sıralayan Boyner, bir toplumda demokrasi olmazsa açık toplum olmasına imkânın olmadığını, demokrasi olmadan müreffeh, müreffeh olmadan da demokratik olmasının güç olduğuna işaret etti. 2012 çalışma programının üç ana tema üzerine şekillendiğini de açıklayan Boyner, bunları ise ‘sürdürülebilir büyüme için üretkenliğin arttırılması, teknik ve demokratik standartlar açısından Avrupa uyumunun derinleşmesi ve demokratikleşme’ olarak sıraladı.
Türkiye ’nin 2001’de demokratikleşme açısından atağa kalktığını da vurgulayan Boyner, “ Bugün geldiğimiz noktada yaşadığımız birtakım krizlerde, geldiğimiz yolun bir arpa boyu kadar olduğunu da itiraf etmek zorundayız” dedi.
Hukukun üstünlüğünden günden güne uzaklaşan bir tablo ile karşı karşıya kalındığını söyleyen Boyner şu noktalara dikkat çekti:
Bizler de sıradan vatandaşlar olarak devlet içindeki erkler kavgasının nereye bağlanacağını biraz dehşetle ve güvensizlik duygumuz artarak izliyoruz. ‘Bu güvensizlik duygusunun kaynağı nedir’ diye sorarsanız, bunun hukukun işlememesine, adaletin yerini bulmadığı inancına, hukukun gücünün değil, gücün hukukunun ön plana çıkmasına bağlıyoruz.
Güvensizlik ve savrulma, toplumda kamplaşmayı, ötekileştirmeyi arttırarak toplum olarak bünyemize bir ‘zehir’ olarak akıyor,
Türkiye’de son dönemlerde kuvvetler ayrılığı noktasında bir problem yaşanıyor. Daha demokratik bir yere gidiyoruz derken yine bir mayına çarptık. Gördük ki erkler arasındaki kavga bitmemiş. 

MİT için özel yasaya tepki
Mevcut sistemde hukuk devleti ve hukukun üstünlüğü, hukukun usulü konusunda geldiğimiz bu tıkanmış noktada MİT veya devlet görevlileri için kanun çıkarmak, maalesef durumsal bir yöntem.
Özel yetkili mahkemelerle ilgili kanun hükümlerinden, terörle mücadele yasasına kadar topyekûn bir hukukun üstünlüğü, AİHS çerçevesinde hukuk anlayışını yansıtacak kanun yazma, özgürlük alanlarını da ‘ama’sız açma yönünde bir seferberlik başlatmak zorundayız.

Türk Ticaret Kanunu ertelenmemeli
Boyner ekonomi için şu mesajları verdi:
* TTK’da yumurta kapıya gelince sesler yükseldi. Ertelemeden hep korkarım. Eksikler var ama bunu rafa atalım, eskisiyle devam edelim gibi bir yaklaşım olmamalı.
* Türkiye’nin bir sanayi stratejisi envanteri yok. Yeni teşvik sisteminde de sektörlere girmekten önce, teknoloji, inovasyon ve alt yapı yatırımlarına önem vermek gerekiyor. Yeni teşvik sisteminde, belli lobilerin etkisinde kalmadan teknoloji ve inovasyona gözümüzü dikelim.
* Para politikalarında fiyat istikrarını hedeflemiş ve bağımsız bir Merkez Bankacılığı anlayışıTürkiye için önemli. Dalgalı kur rejimini önemsiyoruz.
* Türkiye gibi ülkelerde cari açık, yüzde 3-4 gibi boyutlara ulaştığında biz farklı bir risk eşiğine atlıyoruz. Bugün yüzde 10 oranında.
* MB müdahaleleri cari açığın sorun olmaktan çıkması için yeterli değil.

bigPara.com