Erkunt Traktör, 'AB kriterlerine' uygun traktörleriyle ihracat hamlesini başlatıyor

Erkunt Traktör, 'AB kriterlerine' uygun traktörleriyle ihracat hamlesini başlatıyor
Erkunt Traktör, 'AB kriterlerine' uygun traktörleriyle ihracat hamlesini başlatıyor

Yeni traktörlerin 26-65 bin TL arasında fiyatlarla satıldığını kaydeden Armağan, ?Traktörlerde, çiftçinin oturduğu yerden her tarafı görebileceği teleskopik ayna kullandık? dedi.

Erkunt Traktör, yeni geliştirdiği modellerle Almanya ve İtalya gibi traktör üreticisi ülkelere ihracat yapacak. 'Kapsül kabin' adı verilen traktörlerin, yakıtta yaklaşık yüzde 40 tasarruf sağladığı belirtiliyor
Haber: MURAT ÖĞÜTÇEN / Arşivi

AFYON - Erkunt Traktör, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun olarak iki yeni modelle Avrupa pazarında yeni ufuklara yelken açıyor. Afyon’un Dinar ilçesinde düzenlenen ve geleneksel hale gelen Çiftçi Bayramı’nda konuşan Erkunt Traktör Genel Müdürü Zeynep Erkunt Armağan, ‘Kapsül kabin’ adı verilen ve içi bir otomobili andıran yeni traktörlerini, İtalya ve Almanya’ya ihraç etmek için imza aşamasına geldiklerini ifade etti.
Almanya ve İtalya’nın dünyanın en büyük traktör üreticileri arasında bulunduğunu belirten Armağan, şunları söyledi: “Bu ülkelere ihracat yapabilmek için birçok unsuru başarmış olmanız gerekiyor. Biz bu ülkelerle birlikte Polonya’ya da ihracat için son aşamaya geldik. Çünkü toz ve ses izolasyonu gibi AB’nin istediği bir çok detay standardı sağladık. Teleskopik ayna kullandık. Heryere ayarlanabilir ayna koyduk. Çiftçiler bu şekilde oturdukları yerden heryeri görebilme kapasitesine sahip bulunuyor.” Fas’ta, bu yıl içinde, önemli bir tarımsal ekipman üreticisiyle de ihracat anlaşması imzaladıklarının bilgisini veren Zeynep Erkunt Armağan, yıl içinde Hırvatistan’a da ihracata başlayacaklarını ifade etti. 
Üretilen bütün modellerinin yüzde 35-40 oranında daha az yakıt tükettiğini iddia eden Armağan, “Çiftçi şu anda zor durumda. Onu rahatlatmak için mazot, gübre, tohum ve ilaç gibi girdi maliyetlerini düşürmek gerekiyor” dedi. 25 kişilik Ar-Ge ekibiyle çalıştıklarını ve cironun yüzde 10’unun Ar-Ge’ye ayırmayı hedeflediklerini belirten Armağan, yeni traktörlerin 26 bin ile 65 bin TL fiyat aralığında satıldığını kaydetti. Geçen yıl toplam 2 bin 400, 2009’un ilk üç ayında ise 611 traktör sattıklarını anlatan Armağan, iç pazarın daralması nedeniyle ihracata ağırlık verdiklerini belirtti. Armağan, “Eylül ayında piyasanın hareketlenmesini bekliyoruz. Eğer hareketlenme üçüncü çeyrekte olursa 2 bin, son çeyrekte olursa bin 500 traktör satma hedefimiz var” dedi.

‘Hurda indirimi rahatlatır’

Türkiye’de son yıllarda traktör satışlarında hızlı bir gerileme başladığını belirten Armağan, hurda indiriminin sektörü rahatlatabileceğine dikkat çekti. Armağan, Sanayi Bakanlığı’na ilettiği önerisini de şöyle anlattı: “Birçok Avrupa ülkesinde 7-20 bin avro arasında hurda teşviği veriliyor. Türkiye’de de olmalı. Çünkü kullanımdaki 500 bin traktör şu anda bizim ‘kara motor’ diye tanımladığımız nitelikte. Hem doğayı ve ürünleri kirletiyor hem de çok masraflılar. Çok yakıt tüketip sürekli arıza çıkarıyorlar. Hurda teşviği verilirse, yılda yaklaşık 30 bin traktör bu şekilde yenilebilir.”

‘Buğday fazlası çıkacak’
Bu yıl yağışların iyi gitmesinden dolayı dünyada gelecek yıl 200 milyon ton buğday fazlalığı olacağını ifade eden Zeynep Erkunt Armağan, bu durumun ürün fiyatlarını düşürmesinin tüketiciyi endişelendirdiğini anlattı. Türkiye’nin toprak analizi yaparak ve tarımsal ürün planlamasına geçerek bu gibi endişeleri ortadan kaldırması gerektiğini belirten Armağan, “Bu yapılmazsa Türkiye, tarımda dünyada kendine yeten yedi ülke olmaktan hızla çıkacak” uyarısında bulundu.