Ernst&Young: 1 milyar dolar gelecek

Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ, Türkiye'nin artık özel sermaye ve risk sermayesi yatırımcılarına da hazır olduğunu belirterek...

İSTANBUL - Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Can Deldağ, Türkiye'nin artık özel sermaye ve risk sermayesi yatırımcılarına da hazır olduğunu belirterek, çok kısa sürede 1 milyar dolar civarındaki fonun Türkiye'ye yatırım yapmak için ayrıldığının görüleceğini kaydetti.
Deldağ, yabancı sermaye açısından 2006 yılının Türkiye'ye sürdürülebilir bir sermaye girişi olduğunu gösterdiğini ve bunun olumlu olduğunu vurgulayarak, 2005-2007 döneminde toplam birleşme ve satın almalarla yaklaşık 50 milyar dolarlık hacim beklediklerini, bunun yarısının da yabancılardan geleceğini söyledi.
Türkiye'nin riski politik
Türkiye'de artık doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının rakamının değil, sürdürülebilir olup olmadığının önemli olduğuna dikkat çeken Deldağ, "Bir yılda 15 milyar dolar gelip ondan sonra tekrar 1-2 milyar dolarların geldiği döneme dönüyor olmamamız lazım. Onun için özellikle politik riski iyi yönetebiliyor olmamız lazım" diye konuştu.
Can Deldağ, Türkiye'nin önündeki tek riskin politik risk olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanlığı ya da genel seçimlerle ilgili tartışmaların yatırımcıyı rahatsız edecek veya politik risk yaratacak seviyede olması halinde, ülkenin risk algılanmasının değişmesi nedeniyle Türkiye'nin daha riskli hal alacağı ve bunun ekonomik riski artıracağını ifade etti.
'Mey İçki öncüydü'
Türkiye açısından önümüzdeki dönemin gerçeklerinden birinin risk sermayesi ve özel sermaye fonları olduğuna işaret eden Can Deldağ, şöyle konuştu: "Risk sermayesi ve özel sermaye yatırımcılarına da Türkiye artık hazır. Türkiye, önümüzdeki dönemde bu fonlardan çok fazla çekecek. Bugüne kadar Türkiye'ye ayrılan bu fonlar 50-100 milyon dolarlar seviyesindeydi. Ancak çok kısa sürede 1 milyar dolar civarındaki fonun Türkiye'ye yatırım yapmak için ayrıldığını göreceğiz. Bunlar şu anda toparlanıyor. Mey İçki'yi Teksaslı bir grubun satın alması bunun öncüsüydü."
Deldağ, bu tip yatırımların bundan sonra çok daha fazla görüleceğini aktararak, Türkiye'ye yatırılmak üzere özel fonlar oluşturulmaya başlandığını söyledi.
'Perakende için erken'
Ekonomik performansa bağlı olarak Türkiye'de birleşme ve satın almaların devam edeceğine işaret eden Deldağ, perakende sektöründe birleşme ve satın alma için daha erken olduğunu, bu sektörde birinci konsolidasyonun tamamlandığını, ancak bundan sonraki hareket için biraz daha beklemek gerektiğini ifade etti.
Deldağ, finans sektöründeki her oyuncunun şu anda önümüzdeki üç yıllık dönemde sektörde nerede olacağını sorguladığını, banka sahipleri ve gruplarının yeniden yapılanma çalışmaları içinde olduklarını kaydetti.
Bu sorgulama sırasında birleşme veya hisse satışının her zaman bir alternatif olduğuna değinen Deldağ, "O anlamda finans sektöründeki hareketlilik sürecek. Bu hareketlilik sadece bankaları değil daha ufak olan leasing, sigorta ve aracı kurumları da etkileyecektir. Bankacılık sektöründeki birinci dalga henüz tamamlanmış değil. Büyük ihtimalle bunun 18 ila 24 aylık bir süreci var" şeklinde konuştu.
Sağlık sektörüne dikkat
Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Deldağ, önümüzdeki dönemde sağlık sektöründe de hareket beklediklerini söyledi. Deldağ, sektörler ve şirketlerin artık günümüzde görünümlerini değiştirdiklerini ve kendilerini yeniden konumlandırdıklarını vurgulayarak, 2003 sonuyla 2007 sonunda birçok sektörde bambaşka görünümlere tanık olunacağını ifade etti.