Erol Aksoy, bankacılığa dönmek istiyor

İktisat Bankası hâkim ortağı işadamı Erol Aksoy, bankacılık sektörüne yeniden dönmek istiyor. TMSF ile yaklaşık 1 milyar dolarlık borcun ödenmesine yönelik protokol imzalayan Erol Aksoy

İSTANBUL - İktisat Bankası hâkim ortağı işadamı Erol Aksoy, bankacılık sektörüne yeniden dönmek istiyor. TMSF ile yaklaşık 1 milyar dolarlık borcun ödenmesine yönelik protokol imzalayan Erol Aksoy, CNBC-e'de çıktığı bir programda bankacılık sektörüne yeniden dönmek istediğini açıkladı. Aksoy, "Ümit ederim kanunlar düzelir ve bana yeniden bankacılık yapma fırsatı doğar, yeni, genç bankacılar yetiştiririm" dedi. Türkiye'de bankacılık yapma yasağı olmasına rağmen ABD'de bir bankaya ortak olduğunu belirten Aksoy, şu anda faktoring, leasing yapmasının önünde herhangi bir yasal engel bulunmadığını aktardı. Anayasa kitapçığı krizi döneminde İktisat Bankası'ndan 70 trilyon lira ani para çekişi için talep olduğunu, ancak Merkez Bankası'ndaki mevduat munzam karşılığında bulunan kendi paralarını alamadıklarını vurgulayan Erol Aksoy, "Ya paramızı verin ya bankamızı alın dedik, bankayı aldılar" açıklamasını yaptı.
'Ağrımıza gitti'
Aksoy, "İktisat Bankası devlete gereksiz yere yük oldu. Biz arkadaşlarımızın tecrübesiyle bunu atladırdık" diye konuştu. 'Paramızı vermeyerek bankaya el konması ağrımıza gitti" ifadesini kullanan Aksoy, bankaya grup şirketlerine verilen krediler nedeniyle el konduğuna inanmadığını aktardı. Aksoy, TMSF ile protokol imzalarken yetkililere diğer bankalar da aynısını isteyebilir dediğini, yetkililerin de 'onlarla da yaparız' dediğini hatırlattı.