Erol Evcil'e 1.2 milyon liralık rekor ceza

Erol Evcil'e 1.2 milyon liralık rekor ceza
Erol Evcil'e 1.2 milyon liralık rekor ceza

İşadamı Erol Evcil ile Nilüfer Turizm’in sahibi Hüseyin Kayapalı’nın ‘kara para aklama’ ve ‘örgüt kurmak ve yönetmek’ suçlamalarıyla yargılandığı dava karara bağlandı. Mahkeme Evcil’i 15 yıl, Kayapalı’yı 15 yıl 10 ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme 2 sanığın da karapara aklama ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından 25 bin 833’er gün adli para cezası ile cezalandırılmasına da karar verdi. Sanıklar toplam 1 milyon 274 bin 990’ar TL cezayı 24 ay taksitle ödeyecek. Mahkeme davanın sanıklarına ait olan aralarında Nilüfer Turizm’in de olduğu 19 şirketin tüm gelirlerine tedbir konulmasına karar verdi.
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Nilüfer Turizm’in sahibi Hüseyin Kayapalı ile Halil İbrahim Uysal katıldı. Mahkeme, sanık Evcil’in ‘ Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, karapara aklamak ve nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından 15 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Kayapalı’nın ise ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, kara para aklamak, nitelikli dolandırıcılık ve mermi bulundurmak’ suçlarından 15 yıl 10 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.
Mahkeme, Evcil ve Kayapalı’yı ‘karapara aklamak’ suçundan 25 biner gün adli para cezası ile cezalandırdı. Sanıklar bu suç için günlüğü 50 TL’den toplam 1 milyon 250 bin TL’yi 24 ay taksitle ödeyecek. Sanıkların ayrıca ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 833 gün hapisle cezalandırılmasına hükmedildi. Evcil ve Kayapalı bu suç için günlüğü 30 TL’den toplam 24 bin 990 TL ödeyecek. (DHA)

bigPara.com