Ersin Özince: Reel kesimin döviz borçlarından tedirginiz

Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, reel kesimin yurtdışı döviz borcu nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi.

İSTANBUL - Bankalar Birliği Başkanı ve İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, reel kesimin yurtdışı döviz borcu nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi.
NTVMSNBC'nin sorularını yanıtlayan Özince şunları söyledi: "Bankalar Birliği reel sektörün yurtdışı borçlarına öteden beri işaret etti. Bunun Türkiye'deki bankalardan kullanılan döviz kredilerinden daha fazla olduğuna dikkat çektik. Burada çok tedirginiz tabii. Bu tür dalgalanmalarda bu kullanım çok test edilmiştir. Bu konuda arkadaşlarımdan olumsuz mesaj almadığımı söyleyeyim". Reel kesimin yurtiçinden döviz borçlanmasının önündeki engellerin kaldırılmasını isteyen Özince, piyasalarda yaşanan dalgalanma nedeniyle hazirandan sonra bankaların hedeflerini revize edebileceğini kaydetti.
Özince, "Arkadaşlara hedeflerimizi, bütçemizi revize edelim mi diyorum. Acele etmeyelim hedeflere ulaşırız diyorlar ancak haziran sonuçlarını aldıktan sonra bunu yapmak zorunda kalabiliriz. Birçok bankacı arkadaşımdan da böyle bir revizyonun gerekli olabileceği görüşünü aldım" dedi.
Konut kredisine fren
Dalgalanmanın bankaların özvarlık ve kârlarında azalmalara yol açabileceğini söyleyen Özince, yeni faiz seviyesinin etkisiyle konut kredilerinin yavaşlayacağını düşünüyor. Özince, İş Bankası olarak da bu konuyu geri plana atacaklarını kaydetti. Özince, "Konut kredisini biraz geri plana iteceğiz. İç piyasamızda kaynak bulunur diyorduk ancak burada gecikme yaşanacak. Konut kredisi büyüyecek ama hız kesecek. Diğer kredilerde kısıtlamamız olmayacak" diye konuştu.