Ertegün'ün ön izin talebi reddedildi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) News Coporotion ve Atlantic Record'un TGRT'yi satın almak için talep ettiği ön izni 'satış işlemine onay verme garantisi' anlamına geleceği için vermedi.

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) News Coporotion ve Atlantic Record'un TGRT'yi satın almak için talep ettiği ön izni 'satış işlemine onay verme garantisi' anlamına geleceği için vermedi. RTÜK, taraflara gönderdiği yazıda RTÜK'e başvurunun gerekli prosedür tamamlandıktan sonra yapılması gerektiğine dikkat çekildi.
News Corporation, TGRT'yi 151 milyon YTL'ye İhlas Yayın Holding A.Ş ve diğer hissedarlardan satın almıştı. TGRT hisselerinin yüzde 25'i Rupert Murdoch'a ait News Coporotion ve yüzde 75'ini Atlantic Records'ın sahibi Ahmet Ertegün satın almış, ama satın alma işlemlerini henüz tamamlamamıştı. Buna karşın TGRT'yi alan grup RTÜK'ten ön izin talep etmişti.
Üst Kurul, istenilen ön iznin "satış işlemine onay verme garantisi" anlamına geldiğini, RTÜK olarak böyle bir izin vermeyeceklerini açıkladı. Kanalı satın alan grubun sahiplik yapısında da soru işaretleri olduğunu tespit eden RTÜK, kanalın satış işlemleri tam olarak gerçekleştikten sonra, konunun kanuna uygun olup olmadığını inceleyeceklerini taraflara bildirdi.
ABD'de yayın yapan Fox TV'nin de sahibi olan News Corporation'ın 44 bin çalışanı bulunuyor. Piyasa değeri ise 58.2 milyar dolar.