Ertürk: Bizim rakam asılır

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim'e yeniden bir ruh getirdiklerini, önceki sahibinden daha iyi işlettiklerini söyledi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim'e yeniden bir ruh getirdiklerini, önceki sahibinden daha iyi işlettiklerini söyledi. Bugünkü Telsim satışının çok kritik olduğunu belirten Ertürk, "Bizim koyduğumuz rakamın aşılacağını bekliyoruz" dedi. Ertürk, çimento ve medya satışlarıyla Fon'un tahsilatının 6.2 milyar dolar olduğunu ifade ederek Telsim satışından çıkacak rakamla toplam tahsilatın en az 10 milyar dolar olacağını açıkladı.
CNN Türk'ün 'Manşet' programına katılan Ertürk, çimento fabrikalarına Rekabet Kurumu'nun onay vermediğini hatırlatarak "Rekabet Kurumu'na biraz elini çabuk tutması için ricada bulunuyorum" diye konuştu.
'Telsim'e ruh getirdik'
Uzan Grubu şirketlerine el konulması konusunda "En zor tecrübemiz o oldu. Karşınızda sizi dünyanın dört bir yanında hukuk sorunlarıyla uğraştıran bir grup var" diyen Ertürk, dünyanın dört bir yanında hukuk sorunlarıyla boğuştuklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
"Şirketleri devraldığımızda dibe vurmuştu. Telsim 5 milyon aboneye kadar düşmüştü. Şirkette bir moralite, bir heyecan kalmamış, herkes dağılan imparatorluk psikolojisi içerisinde. Biz, bugün aboneyi 9-10 milyona çıkardık. Şirkete yeniden bir ruh getirdik. Önceki sahibinden daha iyi işlettik. Bütün bunları yaparken inanılmaz engellerle karşılaştık. Çünkü burada en iyi değerle satmak borçlunun menfaatine. Ama bizim bu satışı yapmamamız için inanılmaz engeller çıkardılar."
Satışla ilgilenen arkadaşlarına kişisel davalar açıldığını anlatan Ertürk, "Soruşturma talepleri, noterden ihtarnameler, yurtdışından dava, tazminat talebi geldi" dedi. Ertürk, şöyle devam etti:
"Biz, 'Bak ne güzel satıyoruz. Siz bize yardımcı olun. Biz bu varlıkları en iyi değerle satalım. Kimseyi korkutmayın, tehdit etmeyin. Siz de uygun bir ortam oluşturun, birlikte satalım' diyoruz. Ama kafalarının arkasında bu borcu ödememek var."
'Borç ödeme niyeti yok'
Ertürk, bugün karşılaştıkları tablonun, borcu ödemek istemeyen bir grup şeklinde olduğunu ifade ederek, "Eğer dürüst değilseniz bu varlıklarınızı kaçırmak, onları satmamak, borcunuza karşılık vermemek için her şeyi yaparsınız. Bugün bizim karşılaştığımız tablo bu" diye konuştu.
'Elinizi çabuk tutun'
Çimento fabrikaları için henüz Rekabet Kurumu'ndan onay çıkmadığını hatırlatan Ertürk, "Rekabet Kurumu'na da biraz elini çabuk tutması için ricada bulunuyorum. Bir buçuk aydan fazla zaman geçti. Yasada da bir aylık süre içinde bunların bitmesi gerekiyordu. Bunun bir an önce bitmesini bekliyoruz ve rica ediyoruz" açıklamasında bulundu.
2006'da 10 milyar dolar
Telsim satışının çok kritik olduğunu belirten Ahmet Ertürk, "Bizim koyduğumuz rakamın aşılacağını bekliyoruz" dedi.
Fon'un tahsilatının çimento ve medya satışlarının da onaylandığı varsayımıyla 6 milyar 250 milyon dolar olduğunu ifade eden Ertürk, Telsim satışıyla toplam tahsilatın minimum 10 milyar doları bulacağını kaydetti.
TMSF Başkanı Ertürk, "İhale nedeniyle heyecanlı mısınız?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Doğrusu evet. Size rakam vermiyorum, ama kafamızda hep bir rakam var. İyi bir rakam çıkacağını tahmin ediyoruz"