Ertürk: CanWest gidiyordu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Uzanlardan borçları karşılığında haczedilen dört radyoyu satın alan CanWest'in uzun süren devir işlemlerinden dolayı zaman zaman vazgeçme noktasına geldiğini söyledi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Uzanlardan borçları karşılığında haczedilen dört radyoyu satın alan CanWest'in uzun süren devir işlemlerinden dolayı zaman zaman vazgeçme noktasına geldiğini söyledi.
TMSF'nin merkezinde düzenlenen teslim töreninde konuşan Ertürk, süreçte yaşanan gecikmelerin CanWest'te tereddütler yarattığını belirterek, "Yabancı yatırımcıların Türk medya sektörüne girişinde olabilecek doğal zorluklar yaşandı ama bunlar, onların yadırgadığı gecikmeler oldu" dedi. Bürokratik gecikmelerden yakınan Ertürk, bu süreçlerin kısaltılıp daha rasyonel hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.
CanWest peşin ödedi
İki yıl TMSF tarafından yönetildikten sonra ihaleleri yapılan Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Türk FM'in devir teslim töreni dün gerçekleştirildi. Kanada'nın en büyük medya kuruluşu CanWest, dört radyo için TMSF'ye toplam 60 milyon 950 bin dolar bedeli peşin ödedi. Başkan Ahmet Ertürk, "Birçok cephede TMSF'ye karşı yapılan engelleme çabalarına karşı koymamız bugünkü gelişmeleri sağladı. Kamuoyunun takdirini görerek umutlanıyoruz" diye konuştu.
Radyoların satışına ilişkin ilk ihalenin yapıldığı 21 Eylül'den bu yana süren incelemelerin ardından nihayet devrin gerçekleştirildiğini ifade eden Ertürk şöyle devam etti: "Bu uzun süreçte bazı gecikmeler ve bu gecikmelerin yatırımcı tarafında meydana getirdiği tereddütler yaşandı. Bu tereddütler CanWest'i zaman zaman vazgeçme noktasına kadar getirdi. Ama sonuçta Canwest'in Türkiye piyasasına olan güveni inancı ve Türk medya sektörüne girmek için gösterdiği arzu galip geldi. Süreci hızlandırmak izin yaptığımız girişimlerden de olumlu sonuç aldık. CanWest bu ihaleye girip en yüksek fiyatı vererek, Türkiye'de medya varlıklarının değerlerini yükseltti."
Medyadaki ilk yabancı
Ertürk, CanWest'in gelişinin ilk kez bir yabancı sermayenin Türk medyasında doğrudan sorumluluk alması anlamına geldiğini belirtti. Ertürk, "Elini taşın altına sokarak Türkiye'ye gelen ilk yabancı CanWest'dir. Medyaya rekabet getirmesi açısından önem taşıyor" diye konuştu.
CanWest Global Communication Başkanı John Calligan ise Türkiye pazarını çok heyecan verici bulduğunu ifade etti.
Gözü Kral FM'de
"CanWest, bu son derece hareketli pazara girmekten dolayı çok heyecanlı ve mutlu" diyen Calligan şöyle konuştu: "Bu pazarda dört radyo ile faaliyet göstereceğiz. Bu amaçla uluslararası projelerde görev yapan iki arkadaşımızı Türkiye'ye çağırdık. Yeni Zelanda'dan gelen Janet Faulding radyoların icra kurulu başkanı olarak görev yapacak. Toronta'dan gelen Ken Scott ise radyoların finans ve mali işler koordinatörü olacak. Radyolarda hepsi Türk olan 70 arkadaşımız bizimle çalışacak. Fatih Akol ise radyoların başkan yardımcısı ve CanWest sözcüsü olarak görev alacak." Kral FM ile ilgili olduklarını da hatırlatan Calligan, "Arkadaşlarımızın satış yeteneklerinin mevcut personelle harmanlanarak daha da iyi işler çıkmasını sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.
CanWest MediaWork International Başkanı Tom Strike ise şöyle konuştu: "Türkiye pazarının müthiş büyüme beklentilerine dayanarak, bu radyoların alımını makul fiyatlar üzerinden tamamladığımız için çok mutluyuz. Türkiye, hızla büyüyen reklam piyasasına sahip olan ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında bulunuyor. Bunu bir fırsat olarak görüyoruz."
'Bizimkini de sat diyorlar'
21 Eylül 2005'te Süper FM'in satışıyla başlayan süreçte 41 milyon 100 bin dolarlık bir muhammen bedel tespit ettiklerini ifade eden TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, bugün elde edilen gelirin 60 milyon 950 bin dolar olduğunu söyledi.
"Burada 20 milyon dolar değer artışı oldu. Bu medya sektörü için olumlu bir ivme olarak değerlendiriliyor" diye konuşan Ertürk, şöyle devam etti: "Hatta bize 'Bizim radyoları da siz satın' diye çok sayıda teklif geliyor. Kral FM ve Kral TV de hâlâ bünyemizde. Bunlarla ilgili ne yapacağımıza yakında karar vereceğiz." CanWest'in Kral FM için de arzulu olduğunu aktaran Ertürk, "İyi bir yarışmacı olduklarını önceki ilhalelerde gösterdi. Umuyorum yeni ihalelerde de güçlerini gesterecekler." dedi. Ertürk, Korkmaz Yiğit ile geçen hafta yapılan anlaşmanın hatırlatılması üzerine, "Anlaşma sırası İktisat Bankası hâkim ortağı Erol Aksoy'da. Onunla ilgili çalışmalarımız sürüyor" ifadesini kullandı.