'Ertürk çok konuşuyor'

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakerelerini sürdürecek olan 'başmüzakereci'nin ekonomik donanıma sahip olmasının 'faydalı' olacağını söyledi.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Avrupa Birliği (AB) ile tam üyelik müzakerelerini sürdürecek olan 'başmüzakereci'nin ekonomik donanıma sahip olmasının 'faydalı' olacağını söyledi. Şener, bu kişinin Devlet Bakanı Ali Babacan olup olmayacağı sorusuna "Kabinedeki arkadaşlarımızı seviyoruz. Ali Babacan'ı da. Ama karar Başbakan'ın takdiridir" cevabını verdi.
Yapı Kredi'nin Koç Finansal Hizmetler A.Ş.'ye satışından önce yapılan röportajda Radikal'in sorularını yanıtlayan Şener, TMSF'yi başarılı bulduğunu söyledi. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'ün Davos'ta bankanın satışıyla ilgili sözleri hatırlatılması üzerine ise, "Ahmet bey çok konuşuyor" dedi. İşte Abdüllatif Şener'in Radikal'e verdiği yanıtlar:
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Yapı Kredi'nin satışıyla ilgili Davos'ta, 'Alıcılarla ön anlaşma olursa, süreç uzayabilir' dedi. Ne diyorsunuz?
Ahmet bey çok konuşuyor. Yapı Kredi'nin satışış durumunu takip ediyoruz.
TMSF'yi ve fonun başkanı Ahmet Ertürk'ü yapılan tahsilatlarda, satışlarda başarılı buluyor musunuz?
Evet. İcraat olarak düzenli iş yapıyor. Zor yerdeler ama işin sorumluluğunu bilecek ciddiyette çalışıyorlar.
Avrupa Birliği sürecinde DPT etkili olacak mı? AB Genel Sekreterliği ile bir anlaşmazlık mı var?
AB sürecinde DPT'nin etkili olması lazım. Konular ekonomik ağırlıklı. AB Genel Sekreterliği ekonomik konuları bilmez. Müzakereleri koordine edecek birim ekonomik donanıma sahip olmalı.
Başmüzakereci ekonomik donanıma sahip olmalı mı? Devlet Bakanı Ali Babacan'ın adı geçiyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Kabinedeki tüm arkadaşlarımızı seviyoruz. Ali Babacan'ı da seviyoruz.
Devlet Bakanı Babacan başmüzakereci olursa program etkilenir mi?
Ekonomik program hükümetin programı. Hiçbir bakana bağlı değildir. Programı şahıslara bağlamak yanlış olur. Kişiler bazen değişir. Ama Ali Babacan ile ilgili karar Başbakan'ın takdirindedir.
Şener: Şura, bura demem
Kabine değişikliği olursa, Maliye Bakanı olacağınız kulislerde belirtiliyor?
Memuriyet hayatımda hiç derece hesabı yapmadım. Genel hizmetler sınıfında, teftiş elemanlığında birçok yerde bulundum. Memurluk yaptım. Ama hiç, 'şura, bura' diye hesap mücadelesi içinde olmadım. Bulunduğum yerdeki işimi iyi yapmak isterim. Ben yerimden memnunum.
Maliye ile Hazine Bakanlığı da birleştirilecek mi?
Ayrı bakanlıklara bağlı olması sorun yaratmadı. İlgili bakanlar beş dakikada bir araya gelebiliyoruz.
Acil Eylem Planı'nda ekonomi bakanlığı vardı?
O zaman plana koyduk. Bu konu Başbakan'ın takdirinde.