Ertürk, fona devirde ısrarlı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Bankalar Yasası'nın tartışmalı 'fona devir' düzenlemesinin sistemik kriz riskine karşı yasada yer alması gerektiğini söylerken...

ANKARA - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Bankalar Yasası'nın tartışmalı 'fona devir' düzenlemesinin sistemik kriz riskine karşı yasada yer alması gerektiğini söylerken, tasfiyenin de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) inisiyatifinde olduğuna dikkati çekti.
Ertürk, CNN Türk'te yayımlanan 'Finans Analiz' programında, kamuoyunda bankaların fona devrinin yeni bir yük getireceği endişesine değinirken, bunun doğru olmadığını, bankalar yasa taslağında BDDK'nın hiçbir bankayı fona devretmeme yetkisine sahip olduğuna dikkat çekti.
Ertürk, devir ve tasfiyenin farklı sonuçları olacağına işaret ederken, "Bu sonuçlarda ilk karar mercisi BDDK'dır. Sorumluluk BDKK üzerindedir. BDDK elbette bu sorumluğu üstlenmek durumunda. Bu iki seçenekten tercih ederken bu sorumluluğu üstlenmek durumunda" sözleriyle, BDDK'nin inisiyatif kullanması gereğine vurgu yaptı. BDDK'nın fona devredilmesi kararını verdiği banka için faaliyet iznini iptal de etme yetkisine sahip olduğuna dikkati çeken Ertürk, "Burada çok sayıda sigorta, güvence var. Yeter ki bunlar doğru kullanılsın" diye konuştu. Ertürk, bankaların tasfiye ve fona devriyle ilgili hükümlerin yasada yer alması gereğini ise şöyle anlattı: "Şu ihtimal her zaman olabilir. Bankanın anında tasfiyesinin banka sistemine getireceği muhtemel etkilerin kapsamını öngöremeyebilirsiniz. O nedenle fona devir opsiyonu ihtimali açık kalsın diyenlerin argümanı o. Yani ileride herhangi bir şekilde bir bankanın tasfiyesinde, anında tasfiyeye gitmenin banka sisteminde sistemik kriz yaratacak ölçüde büyük etkileri olabilir.
Ama şu tartışmanın yeri yok bence. 'Fona devredilen bankaların tasfiyesi mutlaka şu yaşadığımız örneklerdeki gibi kamuya çok büyük maliyetleri olacaktır' sonucuna varamayız. Fona devir vardır, olacaktır. Bunu kullanmamanız sizin elinizde. Ya da fona devredildikten sonra fon bu sorumluluğu üstlenecektir. Sadece BDDK'nın sorumluluğu değil."
Ertürk, fona alınan bankanın fon bünyesinde kalış süresinin dokuz ayla sınırlandırıldığına dikkati çekti ve "Ama bu dokuz ayda fon ne yapacaksa yapmak zorunda. Bu süreç, iyi yönetilirse kamuya maliyetler şu yaşadığımız gibi bir daha olmaz" dedi.
Bankacılık alanında ortaklaşa işlenmiş suçlardan sonra ortaya 46 milyar dolarlık bir faturanın çıktığını, bu faturanın önemli bir kısmının karşılığı olmayan bir mali fatura olduğunu vurguladı. Ertürk, son bir yılda yapılan tahsilat toplamının yaklaşık 900 milyon dolar olduğunu, satışlardan milyar dolarla ifade edilen ciddi bir gelir, yabancı sermayenin girişini beklediklerini söyledi. TMSF olarak 6.2 milyar dolar tahsilat beklentileri olduğunu belirten Ertürk, "36 milyar dolar yük kalır demiştik. Performansın artması ve olumlu bir konjonktürde yapacağımız satışlar daha yüksek tahsilat beklentimizi destekliyor. Bu 36 milyar doları 2-3 milyar dolar daha indirebilme imkânı var" diye konuştu.
Medya sıkıntısı
Ertürk, CNN Türk'teki programda, TMSF'nin elindeki medya varlıklarının yönetimine ve politikalarına karışmadıklarını, ancak faturanın kendilerine çıktığından yakındı. Ertürk, yasanın onayının ardından bir haftada Star Grubu'ndan devralınan şirketlerin satış duyurularına çıkmayı hedeflediklerini belirtti. Ertürk, Sabah Grubu'nun kiracılarına satışı görüşmelerinin yakında sonuçlanacağı umudunu vurgularken, "Kiracı ile anlaşmayı umut ediyoruz. Anlaşamazsak yasal yetkiler belli. Ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.