Ertürk: İşbirlikçiler var

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, alacak tahsili için yaptıkları çabaların bir gasp, el koyma gibi algılandığına ve böyle anlatılmak istendiğine dikkat çekerek...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, alacak tahsili için yaptıkları çabaların bir gasp, el koyma gibi algılandığına ve böyle anlatılmak istendiğine dikkat çekerek, "Fonun kamu alacağını tahsilinde gösterdiği özverili çabaları yalanlar ve iftiralarla sekteye uğratmaya çalışanlar, fonun çalışmalarını bloke etmek isteyenler, fonun kamu alacağını tahsil yolundaki gücünü azaltmak için her türlü çabayı sergileyenler şunu bilsinler ki bu soygunun ve bu hırsızlığın işbirlikçileridirler" diye konuştu.
Ertürk, Trabzon Çimento Fabrikası'nın ihalesinden sonra yaptığı değerlendirmede, medya ve çimento grubunun 18 günlük satış maratonunun sonunda açık, şeffaf ve objektif satış modelinin rekabetçi ortamda gerçekleştirildiğini söyledi. Ertürk, "Bu modelin sağladığı yüksek satış değerleri sayesinde batık bankalar sorununun topluma yüklediği ölümcül maliyetini önemli ölçüde aşağı çekmeye başaracağımıza inanıyoruz" dedi.
Ertürk, satışlardan sağlanan yüksek değerlerin borcunu ödemek isteyen batık banka sahiplerinin de menfaatlerine olduğunu vurguladı. Ertürk şunları söyledi: "Onları bir kez daha eğer samimiyseler bu satışların başarısına destek vermeye çağırıyorum."
Ertürk, 22 bankanın fona devriyle sonuçlanan tarihin en derin krizinden geçerek bu noktalara gelindiğini belirterek, "2003'te 6 milyar dolara ulaşan bir kayıt dışı mevduatın toplumun, Hazine'nin, fonun sırtına yüklenmesiyle oluşan hileli işlemler zincirinin bir bölüm maliyetini aşağı çekmek için birlikte çalışıyoruz" dedi. Ertürk, 6 milyar dolarlık yükün sadece mevduat ödemeleri olarak Hazine'nin ve TMSF'nin sırtına yüklenen maliyet olduğunu, bunun ödenmeyen vergi ve stopajlarının da bir o kadar olduğunu ifade etti.
Tahsil için yaptıkları çabaların el koyma gibi algılandığına ve böyle anlatılmak istendiğine işaret eden Ertürk şunları söyledi:
'Borç var, ödemiyorum'
"Dünyanın hiçbir hukuk düzeni soygunu ve hırsızlığı hoşgörmez ve korumaz. Hiç kimse dünyada yaptığı hırsızlığın hoşgörülmesini bekleyemez." Yaptıklarının hukuk düzeninde kamu alacağını tahsil çabasından ibaret olduğunu söyleyen Ertürk, TMSF'nin elinde sağlam kanıtlar olmadan ve tahsilde yarar, hatta zorunluluk görmeden hiçbir grubun malvarlığına el koyma gibi keyfiliğe sapmadığını vurguladı. Ertürk, şirketlerinin yönetimini devraldıkları grupların hiçbirinin, "Bizim fona, Hazine'ye borcumuz yoktur" diyemediğini, "Borcumuz var ve ödememek için her yola başvurmaya kararlıyız" dediklerini savunarak, "Bu hiçbir hukuk sisteminin cevaz vermeyeceği hileli davranış yolu" dedi.
Ahmet Ertürk, "Fonun kamu alacağını tahsilde gösterdiği özverili çabaları yalanlar ve iftiralarla sekteye uğratmaya çalışanlar, fonun çalışmalarını bloke etmek isteyenler, kamu alacağını tahsildeki gücünü azaltmak için her türlü çabayı sergileyenler şunu bilsinler ki bu soygunun ve bu hırsızlığın işbirlikçileridirler" ifadesini kullandı.
Ahmet Ertürk sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplum kesimlerini ve sorumluluk sahiplerini çabamıza katkıda bulunmaya çağırıyorum."
'Bu beklenmeyen başarı'
Ertürk, fonun İmarbank hâkim ortaklarından dünkü satışla toplam 1 milyar 435 milyon 990 bin dolarlık gelir sağladığını vurguladı. Ertürk, ihalelerde elde edilen başarıda genel ekonomik konjonktürün olumlu seyri, Türkiye ekonomisindeki istikrarın önemli rol oynadığını söyledi. Ertürk, fonun satış modelindeki başarısının da bu konjonktürden yararlanma olanağı sağladığını, belirterek satışlarda "beklenmeyen bir başarı yakalandığını" kaydetti. Satışlarda elde edilen başarıların "ölümcül maliyetin" önemli bölümünün tahsil edilebileceği yönünde bir umut verdiğini belirten Ertürk, "Buna rağmen hepimiz bilmekteyiz ki burda çok ciddi bir karşılanamayacak, bir maliyet rakamı da vardır ve devam etmektedir. Ama bu yola ilk başladığımızda beklediğimizin daha üstünde bir tahsilat performansına ulaşacağımız ortaya çıktı" dedi.
Ertürk, konuşmasında bahsettiği 'işbirlikçilerin' kimler olduğunun sorulması üzerine, "Anlayanların, anlamayanlara anlatacağını umut ediyorum" dedi. Ertürk, Motorola ile görüşmelerin hangi aşamada olduğuna ilişkin soru üzerine, ihale garantisiyle ilgili problemin olmadığını, görüşmelerin devam ettiğini ve birkaç gün içinde bir açıklama yapılacağını söyledi.
'Telsim'den umutluyuz'
Satışı gerçekleşmeyen dört medya varlığı ve Telsim şirketinin satış hazırlıklarının devam ettiğini hatırlatan Ertürk, özellikle Telsim'in alacak tahsiline ciddi katkıda bulunacağına inandıklarını kaydetti.
TMSF Başkanı Ertürk, "Satışlardaki başarı ve katılımcıların morallerinin düzeldiğini gösteren işaretler, Telsim'de de umutlanmamıza imkân veriyor" dedi. Ahmet Ertürk, milletvekillerinin Meclis'e verdiği soru önergelerine ilişkin olarak ise "Elbette bir siyasi denetim mekanizmasına, yargı denetimine açığız. Bu konuda şikâyetimiz yok. Ama her hakkın suiistimalinin de bir gerçek olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir" dedi.
Cem Uzan hastanede
Cem Uzan dün göğüs ağrısı şikâyeti ile International Hospital'e başvurdu. Dün geceyi hastanede geçiren Uzan'ın sağlık durumuyla ilgili açıklamada bulunan Başhekim İsmet Kuzucu şunları söyledi: "İlk değerlendirmeler sonrasında kalp damarlarında ani olarak gelişen tıkanma tehdidi bulguları gözlenmiş, kalp atağını takip ve tedavi amacı ile hastanemize yatırıldı. Halen ilaç tedavisiyle izlenen ve klinik durumu iyi olan Cem Uzan'ın yarın (bugün) sintigrafik inceleme ile kalp damarları yönünden ileri tetkiki planlanmaktadır"