Ertürk'ten Meclis'e sitem

Milletvekillerinin TMSF'nin uygulamaları hakında verdikleri soru önergelerine tepki gösteren TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Türkiye bir ortaçağ yaşadı serfleriyle, derebeyleriyle bir ortaçağdan çıktı.

İSTANBUL - Milletvekillerinin TMSF'nin uygulamaları hakında verdikleri soru önergelerine tepki gösteren TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Türkiye bir ortaçağ yaşadı serfleriyle, derebeyleriyle bir ortaçağdan çıktı. Bu ortaçağın hesabı verilmedi henüz. Şimdi birilerinin çıkıp bizim yaptıklarımızı küçümsemesinin bir anlamı yok. Bu ortaçağ yaşanırken birileri seyretti, yapması gerekenleri yapmadılar" diye konuştu.
Önceki akşam Habertürk TV'te Basın Kulübü adlı programa katılan TMSF Başkanı Ertürk, özellikle Giresun'daki arsa olayına değinirken, söz konusu soru önergelerinin maksatlı olduğuna dikkat çekti. Bazı milletvekillerinin sürekli birileri adına TMSF'yi soru bombardımanına tuttuğunu söyleyen Ertürk, Telsim'den, Uzan ailesinin borçlarına, Göltaş operasyonundan Star TV'nin satışına kadar çeşitli konularda şunları söyledi: "Bir milletvekili (Emin Şirin'i kastediyor) tam 65 soru önergesi vermiş TMSF'ye dönük. Bunların 30'u Uzan Grubu operasyonuyla ilgili detay bilgiye ulaşma çabasına dönük. Acaba bu milletvekili bu soruları birileri adına mı soruyor diye şüphe ediyorum. Bazı milletvekilleri de yaptığımız onca işi görmezden gelip Giresun'daki 400 milyar liralık (400 bin YTL) bir arsada yolsuzluk yaptığımızı iddia edip, bize yükleniyor. (Berhan Şimşek'i kastediyor.) Onların da bu tavrını anlamak mümkün değil."
Arsa olayının içyüzü
Başkan Ertürk, "Nedir o 400 milyarlık arsa olayı? Madem yolsuzluk yok diyorsunuz, anlatın" sorusu üzerine önerge sahiplerine de sinirlenerek, şöyle konuştu: "Giresun'da Pamukbank'ın bir alacağı yüzünden TMSF'ye geçmiş bir arsa vardı. Biz bunu 425 milyar lira muhammen bedelle satışa çıkardık. İhalede tek talipli vardı, 425 milyar lirayı verip, arsayı aldı. Arsayı alan şirket, yüzde 75'ini peşin, kalanını taksitle ödemek istedi. Fiyat 440 milyara çıktı. Biz de ödeme bitene kadar tapuyu kendimizde tuttuk."
Ertürk, arsayla ilgili gürültü koparan olayın bu aşamada başladığını belirterek, şöyle devam etti: "Bizim ihaleden sonra Karayolları, Karadeniz Otoyolu için o arsayı istimlak etmeye karar vermiş. Arsaya 640 milyar lira istimlak bedeli belirlemiş. Arsayı bizden alan şirket bu bedele itiraz için mahkemeye gitmiş ve bedelin artırılmasını istemiş. Mahkeme bilirkişiler tayin etmiş." Ahmet Ertürk, "Gelen raporlar doğrultusunda mahkeme arsanın istimlak bedelinin 2 trilyon 250 milyar lira (2.25 milyon YTL) olması gerektiğine hükmetmiş. 440 milyara sattığımız arsanın yeni sahibi 2.25 trilyonluk istimlak bedeliyle müthiş kârlı duruma geçmiş."
"Sizi sorularla sıkıştıranlar buna rağmen haksız mı?" sorusu üzerine de Ertürk, şu yanıtı verdi: "Devamını dinleyin, ortadaki komik durumu görün. Mahkeme 2 trilyon 250 milyarlık bedeli belirlediğinde arsanın tapusu henüz TMSF'deydi. Dolayısıyla 2 trilyon 250 milyar lirayı biz aldık. Parayı aldıktan iki gün sonra arsanın yeni sahibi olan şirket 440 milyar liralık ödemesini tamamlayınca, tapuyu kendilerine verdik. Ancak, 2 trilyon 250 milyar lirayı vermedik. Para bizde duruyor."
Şirket davayı kaybetti
Sunucunun, "Arsanın yeni sahibine o parayı hiç mi vermeyeceksiniz?" diye sorması üzerine de TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Şirket o parayı bizden almak için dava açtı ve davayı kaybetti. Böylece 2 trilyon 250 milyar lira bize kaldı. Ayrıca şirketten aldığımız 440 milyar lira da vardı. Aynı arsadan 2 trilyon 690 milyar lira (2 milyon 690 bin YTL) almış olduk. Arsanın yeni sahiplerine herhangi bir para iadesi yapmayı düşünmüyoruz" dedi.
Bu olayla ilgili milletvekillerinin hiç araştırma yapmadan TMSF'nin üzerine yüklendiğini savunan TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "2 trilyon 690 milyar lira bizde duruyor. Soruyorum size, yolsuzluk bunun neresinde? Bizim TMSF'yi zarara uğratacak şekilde bu dosyayı kapatmamız mümkün değil" diye konuştu.
Egebank ve Göltaş
TMSF Başkanı Ertürk, "Egebank'la bağlantılı olarak Yahya Murat Demirel'in babası Şevket Demirel'in şirketlerine el koydunuz. Bu iş, günün birinde 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e kadar gider mi?" sorusunu şöyle yanıtladı: "Bizim bu yönde özel bir çabamız olmaz. Ancak 5020 sayılı yasada eski cumhurbaşkanlarını koruyan bir madde de yok." TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, "Geçen hafta içinde başta Şevket Demirel olmak üzere Göltaş ortaklarının Egebank'tan doğan borçlarının 269 trilyon lira (269 milyon YTL) olduğunu ve bu borç için 6183 sayılı Amme Alacakları Yasası'nı uygulayabileceğimizi duyurduk. Bu duyuruyla Göltaş'ta küçük hissedarların hisselerine el koymamış olduğumuzu vurgulamış olduk. Bu kararımızı gerek Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), gerekse İstanbul Borsası yeterli görürse Göltaş hisselerinin işlem sırası açılabilir."
Uzanların bilançosu
TMSF Başkanı Ertürk, "Özellikle çimento fabrikaları çok iyi fiyata satılıyor. Telsim de satılınca Uzan ailesinin gerek Fon'a gerekse devletin diğer birimlerine borçlarının tümünün kapanması, hatta alacaklı çıkmaları söz konusu olabilir mi?" sorusu üzerine son durumu şöyle özetledi:
"Uzan Grubu varlıklarının satışından şu ana kadar gelmesi beklenen gelir 1 milyar 60 milyon doları buldu. Telsim dahil kalan varlıkların muhammmen bedelle satılması durumunda rakam 4 milyar 125 milyon doları buluyor. Bundan TMSF'ye net kalacak bölüm 3 milyar 350 milyon dolar olur. Fiyatlar yükseldikçe, bize düşen pay da artacak. Uzanların TMSF'ye 6 milyar dolar borcu var. Ayrıca kayıt dışı mevduatlardan doğan bir o kadar stopaj borcu söz konusu. Diğer şirketlerin yerine getirilmemiş yükümlülükleri söz konusu. Özetle Uzanların borcunun tümüyle kapanması mümkün görünmüyor. Keşke kapansa da hem biz, hem onlar rahatlasa."Star TV'de durum
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Star TV'nin satışı, Motorola'nın alacaklarına ilişkin ise şu bilgiyi aktardı: "Satış yapacağımızı biz Rekabet Kurulu'na daha önce bildirdik. Rekabet Kurulu'da gereken şartları bize bildirdi. RTÜK'te böyle bir mekanizma yok. Biz piyasayı düzenleyecek kurul değiliz. Rekabet açısından olaya bakmayız. Bizim işimiz satmak ve en iyi fiyata satmak. Rekabet Kurulu'da zaten bize yerli aktör Star'ı alırsa rekabet açısından sorun olmaz görüşü bildirilmişti. Normal şartlarda bir problem çıkmaz diye düşünüyorum. İyi fiyatlar elde ettik. Yeni bir ihale yapılırsa bu fiyatlara ulaşamayabiliriz. Zaten onaylanmazsa ikinci en iyi fiyat geçerli olur. Yani Doğan'a satış onaylanmazsa Ciner'in alma hakkı doğacaktır. Star Grubu'nun diğer medya organları için paket satış yöntemi izlenebilir. En yüksek fiyatı nasıl alacaksak ona göre bir strateji izleyeceğiz. Star gazetesinin alıcısı çıkmazsa muammen bedeli gözden geçiririz.
Canwest'in Star'ı alamaması benim için sürpriz oldu. Açıkçası beklemiyordum. Bir yabancı yatırımcı bir radyo ile sektöre girmez sonuçta. Ben Canwest'in Star TV'yi alacağını düşünüyordum. Star gazetesine talipli çıkmazsa muammen bedeli yeniden gözden geçiririz . Bir milletvekili meclise 60'a yakın Uzan Grubu'yla ilgili soru önergesi veriyor ve detaylı bilgi istiyor o da yetmiyor bilgi edinme kanununa göre Uzan Grubu'yla ilgili detaylı bilgi istiyor bizden. Burada bir garabet var bu bilgiler kimin için alınıyor? Nerelere veriliyor belli değil, sonuçta biz bu grupla itilaflıyız. Biz bu sorulara detaylı bilgi vermek için özel bir departman kurduk."


Motorola ve off-shore'zedelerin alacakları
Ahmet Ertürk, Telsim'in Motorola'ya olan borçları ve off-shore'zedeler konusunda ise şunları söyledi: "Telsim'in Motorola'ya olan borcunu ödüyoruz çünkü kazanılan ve devam eden birçok dava var. Biz bu pürüzleri ortadan kaldırırsak satacağımız şirketleri daha yüksek değerlere satarız. Telsim'de muammen bedelin üstüne çıkarız. En çok geliri oradan bekliyoruz. Biz şirketleri aynı zamanda yöneten durumundayız. Şirketlerin sahiplik haklarını kullanıyoruz. Nasıl satmaktan sorumluysak borçlardan da sorumluyuz. Biz şirket borçlarını çok büyük iskontolarla tavsiye ediyoruz Sadece Motorola ile anlaşmadık birçok borç ödedik. Çok sayıda alıcı Telsim'le ilgileniyor. Geliyorlar bilgi veriyoruz toplantılar düzenliyoruz. Çok sayıda alıcıyla toplantılar yaptık. Özellikle yabancıların kafalarındaki soru işaretlerini gidermek lazım. Ama belli bir görüşme takviminden sonra görüşmeleri kesiyoruz.
Bonoları ödüyoruz
Off shore'da Bakanlar Kurulu kararıyla bir düzenleme yapılarak ödemelerin yapılması gerekir. Aksi halde alacaklar için ayrı ayrı davalar açılacaktır ve bizim için daha fazla maliyetli olacaktır. Kararname çıksa bile fon her bir ödemeyi inceleyecek ve muazalı durumda olanları ödemeyeceğiz. Biz söz konusu kararnamenin çıkmasını bekliyoruz. Burada bir gelişme yok. Ama bonoları ödüyoruz."