Erzurumlu'nun kaderi Turkcell sayesinde değişti

Erzurumlu'nun kaderi Turkcell sayesinde değişti
Erzurumlu'nun kaderi Turkcell sayesinde değişti

Sibel Güven, yatırımın kadın istihdamını arttırdığını söyledi. Ciliv ise Değişime tanık olduk dedi.

5 yıl önce çağrı merkezi yatırımı yapan Turk-cell, kent için 309 milyon liralık bir ekonomi yarattı. İstihdam kapasitesi bin kişiye yaklaştı.
Haber: JALE ÖZGENTÜRK / Arşivi

 ERZURUM- Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) yaptığı araştırmaya göre Erzurum’a 5 yıl önce çağrı merkezi yatırımı yapan Turkcell, kent için 309 milyon TL’lik ekonomi yarattı. Erzurum’daki çağrı merkezine ek yatırımını sürdüren Turkcell’in kentteki istihdam kapasitesi bine ulaşacak.
Turkcell’in Doğu’ya ilk teknoloji yatırımı olan Turkcell Global Bilgi Erzurum Çağrı Merkezi’nin ekonomik etki raporu, Erzurum’da açıklandı. TEPAV Etki Analizi Programları Direktörü Sibel Güven, sanayi yatırımlarından sonra hizmet yatırımlarının da batıdan doğuya kaymasıyla kentlerin çehresinin değişmeye başladığını söyledi.
Hizmet sektöründe ilk örneğin Turkcell’in Erzurum’daki çağrı merkezi yatırımı olduğunu belirten Güven, eylül 2011 itibariyle 850 kişinin çalıştığı merkezin, kente, yeni bir istihdam sahasının ötesinde etki yaptığını söyledi. Güven, rapora ilişkin şu bilgileri verdi: “Merkez kadınların işgücüne katılımını arttırdı. Kadınların yüzde 55’inin, erkeklerin ise yüzde 22’sinin ilk işi çağrı merkezi oldu. Ayrıca beyin göçünün tersine çevrilmesi, kayıtdışılığın önemli ölçüde azalması, kentte insan kaynağının diğer sektörlere de olumlu katkı yapacak şekilde gelişmesi, sosyal ve kültürel hayatın canlanması gibi çok farklı alanlarda ciddi etkileri olduğunu gördük.”

‘Burayı ilk keşfeden girişimci olduk’
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise 5 yıl önce Erzurum’a “keşfeden girişimci” olarak geldiklerini belirtti. “Yatırımın bölgesel gelişime katkısına hep birlikte şahit oluyoruz” diyen Ciliv, şunları söyledi: “Aklımızda hep ülkemize, insanımıza nasıl katkıda bulunuruz sorusu var. Doğusu batısı fark etmiyor, fırsat eşitliği yaratmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Doğuya yatırım yaparken katkımızın sadece olanağı sağlamakla sınırlı olmayacağını ve istihdamın yaşam kalitesine doğrudan etkisi olacağını öngörüyorduk. 40 milyon TL’lik bir yatırımın şehirde 300 milyon TL üzerinde bir ekonomi yarattığını görmek ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gösteriyor. Raporla dün kurduğumuz düşün bugün gerçeğe dönüştüğünü mutlulukla görüyoruz. Bizden sonra pek çok şirket hem Erzurum’da hem de çevre illerde istihdama yönelik benzer yatırımlara imza attı. Bölgenin kaderini değiştirmede üstlendiğimiz rol nedeniyle gururluyuz.”

bigPara.com