Esas, 'helikopter'ciliğe soyundu

Esas Holding, Pegasus'tan sonra ikinci havacılık şirketine de kavuştu. Medair adıyla kurulan şirket ilk olarak Agusta-Westland'tan 8 milyon dolara iki helikopter satın aldı.

İSTANBUL - Esas Holding, Pegasus'tan sonra ikinci havacılık şirketine de kavuştu. Medair adıyla kurulan şirket ilk olarak Agusta-Westland'tan 8 milyon dolara iki helikopter satın aldı. Bu satın alma sayesinde Agusta-Westland da Türkiye pazarına girmiş oldu. Sağlık sektörüne hizmet vermek amacıyla satın alınan helikopterler istendiğinde saati 2 bin avroya hava taksi olarak da kullanılabilecek.
Bu satın almayı 'Ayakları yere basan ama havada bir yatırım yaptık" şeklinde açıklayan Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Sabancı, "Esas Holding uçmaya devam ediyor. Artık helikopter havacılığına da girdik. Helikopteri halka indireceğiz. Önceliğimiz sağlık hizmetlerinde olacak" değerlendirmesini yaptı.
Agusta-Westland'ın, uzun zamandır Türkiye pazarına girmeyi planladığını söyleyen Agusta-Westland Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Renzo Lunardi ise "Türkiye bizim ilgi alanımızın en üst noktasında bulunuyor. Türkiye'de yılda 5-6 adet helikopter satmayı planlıyoruz" dedi.
Şirket, geçen yıl ABD Başkanı George Bush ve ekibinin kullanımı için 23 adetlik bir helikopter filosu da satarak dikkat çekmişti.
Bu arada kurda yaşanan dalgalanmanın Pegasus Havayolları'nda cirolarının yüzde 75'ini dövizle kazandıkları için kendilerini menfi etkilemediğini anlatan Ali Sabancı, "Biz hâlâ 55 YTL'ye uçuş düzenliyoruz. Şu anda bizim şirketimiz açısından zam yok. Biz dış hat ve tarifesiz uçuşlardan dövizle gelir elde ediyoruz. Ancak sektörde artık ciroların büyüdüğü, kârlılıkların ise azaldığı bir döneme girdik" diye konuştu.