ESDK'da tek gündem grip

Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu (ESDK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin çağrısı üzerine kuş gribi için tek maddelik özel gündem ile 14 Ocak Cumartesi günü Başbakanlık'ta toplanacak.

ANKARA - Ekonomik Sorunları Değerlendirme Kurulu (ESDK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin çağrısı üzerine kuş gribi için tek maddelik özel gündem ile 14 Ocak Cumartesi günü Başbakanlık'ta toplanacak.
Kuş gribi vakalarının kanatlı sektörünü olumsuz yönde etkilemesi, Odalar Birliği'ni harekete geçirdi. TOBB, sıkıntıların ele alınması için ESDK'nın toplanmasını önerdi. Önerinin olumlu karşılaması üzerine ESDK'nın Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener Başkanlığı'nda toplanması kararlaştırıldı.
Toplantıya, Devlet Bakanı Ali Babacan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın katılması bekleniyor. Toplantıya ayrıca, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başkanvekili Faik Yavuz, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Başkanı Kemal Akman, Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakaş, Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Cevat Şenbaba'nın yanı sıra ilgili bürokratlar da katılacak. Böylece ESDK, bir yıl aradan sonra yeniden toplanmış olacak.
TOBB'un çözüm paketi
Öte yandan, kuş gribine ilişkin TOBB yönetiminin bir çalışma başlattığı öğrenildi. Odalar Birliği, toplantı için bayramda da hazırlığını sürdürüyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında toplanan heyetler, kuş gribi konusunda yapılması gereken çalışmalar ve sosyo-ekonomik değerlendirmeler yaparak ESDK toplantısına sunulmak üzere geniş kapsamlı bir rapor hazırlıyor. Söz konusu raporda, sektörün sorunlarına ilişkin bir dizi çözüm önerisi de yer alacak.
İlk kez Manyas'ta görülen kuş gribi, uygulanan karantina ve alınan önlemler sonucunda kontrol altına alınmıştı. Ancak ikinci dalgası üzerine, kanatlı etiyle yumurta satışları azaldı.
1 milyon kişi tehlikede
Öte yandan kanatlı sektöründe ciddi sıkıntıya neden olan ikinci krizin, sektörde istihdam edilen yaklaşık 120 bin kişinin işini tehlikeye sokmasından endişe ediliyor. Ayrıca sektörde yaşanacak yıkımın, dolaylı olarak yem sanayi, toptancı, ulaşım sektörleri ile küçük işletmelerde de bir milyonu aşkın insanı aileleri ile olumsuz etkilemesinden korkuluyor.
Bu arada kanatlı hayvan sektörünün, kuş gribi nedeniyle 1.2 milyar dolarlık ithalat yapma durumunda kalabileceği ifade ediliyor. Dar gelirli ailelerin beslenmesinde çok önemli bir yer tutan beyaz et sektöründe yaşanan sıkıntının devam etmesi halinde, bu durumun kırmızı et fiyatlarının yükselmesine neden olabileceği de konuşuluyor.