Esentepe'de imar tartışması

Esentepe'deki Telsim arazisini satın alan Torunlar Gıda'nın, 26 bin 780 metrekarelik inşaat alanını 44 bin 975 metrekareye çıkarmak istemesi tartışmaya neden oldu. Şirketin ihale döneminde iki olan emsal bedelinin üçe çıkarılmasını talep etmesine uzmanlar karşı çıktı.

İSTANBUL - Esentepe'deki Telsim arazisini satın alan Torunlar Gıda'nın, 26 bin 780 metrekarelik inşaat alanını 44 bin 975 metrekareye çıkarmak istemesi tartışmaya neden oldu. Şirketin ihale döneminde iki olan emsal bedelinin üçe çıkarılmasını talep etmesine uzmanlar karşı çıktı.
Şehir Plancıları Odası İstanbul İkinci Başkanı Pınar Özden son dönemde bu tip noktasal uygulamaların sık sık karşılarına çıktığını belirterek bu tip uygulamaların ait olduğu bölgenin bütüncül planını bozacağını ifade etti. Son zamanlarda planların sürekli delindiğini aktaran Öden, İstanbul içinde benzer yüksek yapıların çoğunda bu tip kararların alındığını söyledi. Emsal artırımının bütüncül planlama ruhuna aykırı olduğunu belirten Özden, bahsedilen arazinin köprü ve çevre yolu bağlantılarının olduğu yerde bulunduğunu ve ekstra trafik yükünü kaldırabilecek bir yer olmadığını vurgulayarak burada yapılacak bir alışveriş merkezinin zaten yoğun olan trafiği iyice içinden çıkılmaz hale sokacağını söyledi. Park Otel Gökkafes, Dubai Towers gibi projelerin de benzer bir yöntemle hayata geçirildiğini ifade eden Pınar Özden, proje emsal teşkil ettiği için ardından başkalarının da geleceğini sözlerine ekledi.
'Trafik etkilenmesin'
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da projenin henüz önlerine gelmediğini projeyle ilgili kararın Büyükşehir Meclisi'nde verildikten sonra önlerine geleceğini belirtti.
İstanbul'da iki yıl içinde büyük ölçekte ciddi inşaat yapım alanlarının hayata geçirildiğini söyleyen Topbaş sektörün artık İstanbul'u tercih ettiğini vurguladı. Topbaş şöyle konuştu:
"En büyük arzumuz ulaşımı ciddi anlamda etkilememesi. Alışveriş merkezlerinin önemli akslar üzerine yerleşmesi trafiği ciddi oranda etkiliyor. Proje önümüze geldiğinde biz de bu noktaları değerlendireceğiz." Torunlar Gıda'nın Büyükşehir Belediyesi'ne sunduğu Esentepe Garden Tower projesinde, 37 katlı otel, sağlık merkezi ve restoran yer alıyor. İki olan emsalinin, üçe çıkarılması durumunda yüzde 68'lik artışla 44 bin 975 metrekarelik inşaat yapılacak.