Eşikteki ayakkabıdan 'A' klas başkana...

Eşikteki ayakkabıdan 'A' klas başkana...
Eşikteki ayakkabıdan 'A' klas başkana...

Duriye Hanım ın bu fotoğrafı basında tartışma yaratmıştı.

Kapıdaki o fotoğraf
Merkez Bankası Başkanlığı’na 2006’da atandığı andan itibaren sürekli eleştirildi. Atamanın yapıldığı gün Uşak’ın köyüne giden gazetecilerin çektiği Duriye Hanım’ın fotoğrafı, cumhuriyetin en modern kurumu ile onun başına atanan adam arasındaki tezatlığın bir simgesi gibi sunuldu. Fotoğraf o kadar tartışıldı ki, Yılmaz’ın sıkıla sıkıla eşikte çıkarılmış ayakkabıların burs verdiği öğrencilere ait olduğuna dair açıklaması bile günler sonra basında yer buldu.

Ne kadar direnecek?
1947 doğumlu paranın patronu, The City University London’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile beraber okudu. Bankanın her kademesinde 26 yıl görev yaptı. Bankanın ‘ayaklı kütüphanesi’ lakaplı Durmuş Abi’si, selefi Süreyya Serdengeçti’den daha ilk gün tam not aldı almasına ama ekonomi basınının çoğunluğu, ihracatçı ve bakanların bir kısmı daima kırık verdi. Hükümetin para politikasıyla ilgili taleplerine ne kadar direnebileceği sorusu, ilk yılında hep akıllara takıldı.

Bernanke de yıkılır!
Yılmaz makamında henüz ikinci yılını tamamlarken, önceki başkanların hiçbirinin karşılaşmadığı çapta küresel bir krizin tam ortasında buldu kendini. Basının, bankacıların, ekonomistlerin her sözünü ciddiye aldıkları ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke aldığı yanlış kararlarla, etkisiz müdahaleleriyle krizi derinleştirirken muadili Yılmaz ince hazırlanmış kriz reçetesiyle sessiz sedasız tüm dünyanın da dikkatini çekti.

Şaban bile dediler
Kur politikası yüzünden özellikle ihracatçının ve bu kesimden sorumlu bakanların sert sözlerine maruz kaldı. Önce Kürşad Tüzmen ardından halefi Zafer Çağlayan, ‘ihracatı batıran adam’ olarak eleştiri oklarını yönelttikleri Yılmaz için tuhaf benzetmeler bile yaptı. Çağlayan, “Şaban filminde düştü kafayı yere vurdu, gülüyordu. Hala farkında değildi. Elini kafasına attı kanı gördü ağlamaya başladı. Merkez de her şeyi geç fark ediyor.”

‘A’ klas listesinde
Türkiye krizden en hızlı çıkan ülke oldu. Dünyadaki ekonomi otoriteleri bu başarıda aslan payını Yılmaz’a ayırdı. Global Finance; 2008’de ‘C’, 2009’da ‘B’ notunu verdiği Yılmaz’ı 2010’da ‘A’ klas listesine aldı. Ödülle ilgili toplantıda gazetecilerin özel hayatına dair sorularına verdiği şu yanıt, onun sabrının da özeti gibiydi: “Karnıyarık da yaparım, yufka da açarım. 11 yaşınızda evinizden ayrılınca her şeyi öğreniyorsunuz. Aç kalmamak için her yemeği yapıyorsunuz.”