Eşini ikna ettiler Efes'e başkan oldu

Muhtar Kent'in Coca Cola International'a başkan yardımcısı olup Hong Kong merkezli çalışacağının açıklanmasının ardından yeni yönetici arayışına giren Efes İçecek Grubu'nda ikili başkanlık sistemine geçiliyor.

İSTANBUL - Muhtar Kent'in Coca Cola International'a başkan yardımcısı olup Hong Kong merkezli çalışacağının açıklanmasının ardından yeni yönetici arayışına giren Efes İçecek Grubu'nda ikili başkanlık sistemine geçiliyor.
Şirketten İMKB'ye gönderilen açıklamada Efes İçecek Grubu Başkanlığı'nın ayrı ayrı bira ve meşrubat başkanlığı olarak yeniden yapılandırıldığı bildirildi.
Açıklamada, Muhtar Kent'in görevi bırakacağı 1 Mayıs 2005 tarihinden geçerli olmak üzere bira başkanlığı görevine Ahmet Boyacıoğlu'nun, meşrubat başkanlığı görevine ise Michael O'Neill'in getirildiği kaydedildi.
Edinilen bilgiye göre Kent'in ayrılacağının ortaya çıkmasından sonra Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Coca Cola ile yaptıkları işbirliği sırasında tanıdığı ve bazı şirketlerin de yönetim kurulu üyesi olan İrlanda asıllı Michael O'Neill ile temasa geçti. Özilhan'dan teklif alan O'Neill ancak Alman olan eşinin karşı çıkması nedeniyle uzun süre karar veremedi. Çünkü eşi Almanya'nın Düsseldorf şehrinde oturan yaşlı anne ve babasını yalnız bırakmayı kabul etmedi. Ancak daha sonra Efes Grubu yöneticilerinin O'Neill'in eşini ikna çabaları sonuç verdi. Eşinin gelmeyi kabul etmesi üzerine O'Neill de "tamam" dedi. Michael O'Neill'in 15-20 gün içinde göreve başlayacağı öğrenildi.
Danışmanlık yapıyordu
2000 yılında ayrıldığı Coca Coca Company'de son görevi İskandinavya ile Rusya'yı da kapsayan Kuzey Avrasya Bölümü Başkanlığı olan O'Neill, 2002 yılından itibaren Anadolu Grubu'nun iştirakleri Efes Breweries International ile Efes Invest'te yönetim kurulu üyeliği yapıyor. O'Neill, Rusya'da yatırım yapmak isteyen Batılı şirketlere danışmanlık hizmeti de veriyor.
Bira başkanlığı görevine getirilen Ahmet Boyacıoğlu ise halen Efes İçecek Grubu Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Başkanı olarak görev yapıyor. Gruba 1973'te katılan Boyacıoğlu'nun, bira endüstrisinde 30 yılın üzerinde tecrübesi bulunuyor.
Özgörkey dönemi kapanıyor
Coca-Cola İçecek Şirketi'nde yüzde 11.2'lik paya sahip olan Erdoğan Özgörkey İçecek Yatırım Şirketi, hisselerini eşit oranda Anadolu Grubu ile Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.'ye sattı. Satış sonrasında yüzde 5.6'lık hisse alımı yapan Anadolu Grubu, toplamda yüzde 45.6'lık payı ile büyük ortak konumuna geldi. Erdoğan Özgörkey İçecek Şirketi, 115 milyon 637 bin YTL tutarındaki satış sonrasında Coca-Cola İçecek Şirketi'ndeki ortaklığından ayrıldı. Anadolu Grubu İcra Başkanı ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Coca-Cola Şirketi'nin küresel bilgisiyle bizim yerel tecrübemiz birleşti ve ortaya çok güçlü bir ortaklık çıktı. Bugün Türkiye'de örnek gösterilen yabancı yerel sermaye işbirliğini oluşturmaktan gurur duyuyoruz" dedi. Özilhan, Coca-Cola İçecek'in bugünlere gelmesini sağlayan bütün ortaklara teşekkür ederek, yeni yapılanma ile gelişmelerin sürdürüleceğini belirtti.
1 Mayıs'tan itibaren Efesİçecek Grubu Başkanlığından ayrılacak olan Muhtar Kent, Erdoğan Özgörkey'e teşekkür ederek "40 yıl boyunca çok verimli işbirliği gerçekleştirdik. Erdoğan Özgörkey ve ailesi şirketimize çok değerli katkılarda bulundu ve bugünlere gelmemizde çok büyük emekleri vardır" dedi.