Eski başbakana limitsiz kart teklifi

CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu, emekli cumhurbaşkanları ve başbakanlara limitsiz kredi kartı verilmesini önerdi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki Sosyal Güvenlik ve...

ANKARA - CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu, emekli cumhurbaşkanları ve başbakanlara limitsiz kredi kartı verilmesini önerdi. TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndaki Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tasarısı'nın görüşmeleri sırasında CHP'li Ali Kemal Kumkumoğlu ilginç bir öneri getirdi. Cumhurbaşkanları ve başbakanların emekli aylığının tartışılmasını abesle iştigal bulduğunu ifade eden Kumkumoğlu, "Bir başbakana, görev yaptığı sürede örtülü ödenekten trilyonlarca liralık harcama yapma yetkisi vereceksiniz, sonra maaşını tartışacaksınız. Başbakan, cumhurbaşkanı görevini layıkıyla yapsın, sorumluluklarının gereğini tam anlamıyla yapsın biz ona emekli olduğunda aylık değil limitsiz kredi kartı verelim, gitsin istediği gibi harcasın" dedi.
Bu arada emekli Meclis başkanlarının maaşının da emekli başbakanlar düzeyine yükseltilmesi kararlaştırıldı. Halen milletvekilleri gibi 3 bin 500 YTL alan emekli Meclis başkanları, düzenleme yasalaştığında emekli başbakanlar gibi 6 bin 333 YTL aylık alacak.