'Eski günleri artık rüyamızda bile göremeyiz, düzelme 10 yıl sonra olur'

'Eski günleri artık rüyamızda bile göremeyiz, düzelme 10 yıl sonra olur'
'Eski günleri artık rüyamızda bile göremeyiz, düzelme 10 yıl sonra olur'

Efes?in Rusya?daki 10. yıl kutlamasına grubun iki kurucusundan Kamil Yazıcı (soldan ikinci), torun Kamil Yazıcı (soldan birinci), başkan Tuncay Özilhan (soldan üçüncü) ve oğlu İzzet Özilhan katıldı.

Türkiye'nin rüyasında görse inanamayacağı kadar yabancı yatırım çektiği bir dönemi geride bırakıp, şimdi başkasının yarattığı bir krizi yaşadığını kaydeden Tuncay Özilhan, 'Bu kısırdöngünün kırılması için IMF ile anlaşmak gerek' dedi
Haber: ÇAĞRI BİLGİN / Arşivi

MOSKOVA - Küresel krizin düzelme sürecinin daha uzun yıllar süreceğini belirten Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, eski güzel günleri artık rüyamızda bile göremeyeceğimizi, önümüzdeki 10 sene de bunu beklemediğini söyledi.
Bu krizle ilgili olarak bir sürü grafik çizildiğini vurgulayan Özilhan, “Bence en doğrusu L şeklindeki olacak, dibi gördükten sonra uzun süre aynı seviyede devam edecek” dedi. Kriz öncesinde tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok güzel günler yaşandığını hatırlatan Özilhan, “Türkiye rüyasında bile görse inanamayacağı kadar yabancı yatırım çekti. O dönemdeki para bolluğundan Türkiye de çok iyi faydalandı. Şimdi bizim yaratmadığımız bir krizi yaşıyoruz, ama daha önce de bizim kontrolümüzde olmayan güzelliklerin faydasını gördük” değerlendirmesinde bulundu. 

Bütçe açığına dikkat çekti
Türkiye’nin kriz ortamında verdiği bütçe açığına dikkat çeken Özilhan, ilk üç ayda neredeyse tüm yılın açığının verildiğini vurguladı. Tuncay Özilhan, bu durumda Hazine’nin büyük miktarda borçlanma ihtiyacı duyduğuna işaret ederek, bu koşullar altında bankaların en iyi müşteri olan devlete para vermeyi tercih ettiğini, bunun anlaşılabilir bir tercih olduğunu söyledi. “Banka neden sanayiciye kredi verip risk alsın ki?” diye konuşan Tuncay Özilhan, bunun geçmişte de yaşanan benzer bir kısırdöngü yarattığını, bu kısırdöngüden çıkmanın ise Hazine’ye başka bir kaynak bulunmasıyla mümkün olduğunu söyledi.
Tuncay Özilhan, “Bu noktada IMF anlaşması çok önemli, bu kaynak kısırdöngüyü kırar” diye konuştu. Hükümetle IMF arasında anlaşmazlığa neden olan Gelir İdaresi’nin özerkleşmesi konusunda ise şunları söyledi:
“Gelir İdaresi tüm dünyada bağımsızdır. Bunun en güzel örneği ABD’de IRS’tir. Türkiye’nin de bu yönde adım atması doğru olur. Bunun güzel örneklerini geçmişte yaşadık, bugün iyi ki özerk bir BDDK var diyoruz. Aynı şekilde EPDK, SPK ve Rekabet Kurumu’nun neler kattığını görüyoruz.”

‘Bu, kriz paketi değil’
Tuncay Özilhan, Teşvik Paketi ile ilgili de şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu yeni yatırımları teşvik etmek açısından önemli bir paket. Ancak krize yönelik bir paket değil, tüm dünya canlandırma paketleri açıkladı tüketiciye yönelik. Bizimki ise uzun vadeli ve yapısal olarak sanayiye çıkarılan bir yol haritası. Olumlu buluyorum, çünkü sektörlere ve bölgelere yol gösteriyor. Ancak bugünkü ortamda yeni yatırım yapacak kimse yok, kimsede bu iştah da yok.”

‘Vergi indirimi sürmeli’
Türkiye’nin iç talebi canlandırmak için uygulamaya aldığı ÖTV ve KDV indirimlerinin tüketiciden hemen cevap aldığını vurgulayan Tuncay Özilhan, “Böylece aslında Türkiye’de bir tabu yıkıldı. Vergiler indirilince gelir de düşer inancı demek ki doğru değilmiş. Bu inanç ortadan kalktı. Bu nedenle ÖTV ve KDV indirimlerinin sürmesi gerektiğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Bu yıl Anadolu Grubu olarak küçülme öngörmediklerini anlatan Özilhan, bu yılı da 5 milyar dolar ciroyla kapatmayı planladıklarını söyledi. “Bu dönemde daha çok yurtdışı yatırımlarına ağırlık vereceğiz, yurtiçinde biraz daha yavaş gideceğiz” diye devam eden Özilhan, Coca-Cola’nın en büyük beşinci şişeleyicisi olduklarını ve bu alanda yatırımlarına hız vereceklerini de sözlerine ekledi. 

Sinop’a 1 milyar avroluk termik santral
Tuncay Özilhan, grubun cirosunda aslan payına sahip olan içecekten sonra en büyük işlerinin enerji olacağını açıklayarak, artık enerji dışındaki başka alanlara ‘bakmadıklarını’, artık sadece enerji yatırımlarına hız vereceklerini de söyledi. Özilhan, Sinop Gerze’de 1 milyar avroluk termik santral yatırımına başladıklarını kaydederek, bu yatırımı dört yıl içinde tamamlayacaklarını belirtti. Bin megavatlık santral için ÇED raporu hazırladıklarını ve onay beklediklerini belirten Özilhan, ayrıca biri Türkiye’de, biri Gürcistan’da olmak üzere iki hidroelektrik santrali yapacaklarını kaydetti.
Özilhan, “Bu yatırımların yüzde 30’unu özkaynaklardan karışlayacağız. Geri kalanını yerli ve yabancı bankalardan kredi olarak alacağız, görüşmelere başladık” diye konuştu. Termik santral konusunda çevreyle ilgili kaygıları çok iyi algıladıklarını söyleyen Özilhan, “Yatağan kötü örnek olarak duruyor. Ancak teknoloji o kadar gelişti ki, dışarıya sadece su buharı veriliyor. Sinop’taki santralde kaliteli ithal kömür kullanacağız. Bunu anlatacağız” dedi. Aynı zamanda yenilenebilir enerjiye de yatırım yapmayı planladıklarını ifade eden Özilhan, rüzgâr santrali için lisans başvurusu yaptıklarını ve sonucu beklediklerini kaydetti.