Eski özelleştirmelere nur yağacak

Eski özelleştirmelere nur yağacak
Eski özelleştirmelere nur yağacak
Sürpriz düzenlemeyle Seydişehir Alüminyum, Tüpraş, Kuşadası ve Çeşme Limanı için yeni kararları Bakanlar Kurulu alacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - BDDK ve TMSF yönetiminin görev süresini yeniden düzenleyen yasa önceki akşam TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilirken, yasaya AKP ’den gelen sürpriz önergeyle “özelleştirme affı” eklendi. Daha önce de gündeme gelen ancak son anda vazgeçilen düzenleme, “yargı tarafından iptal edilen özelleştirmelerde fiili imkânsızlık varsa, Bakanlar Kurulu’nu ne yapılacağı konusunda” yetkili kılıyor. Düzenleme, “Seydişehir Alüminyum, Tüpraş’ın yüzde 14,76’sı, Kuşadası Limanı, Çeşme Limanı” ihalelerinde uygulanmayan yargı kararlarıyla ilgili olarak ilgili bürokratlara af niteliği taşırken, bu işletmelerin geri alınmasının da önünü kapatıyor. 

Kişiye özel düzenleme
Özelleştirme ihalelerinde uzman olan ve birçok ihalenin yargı sürecini üstlenen Avukat Gökhan Candoğan, kararın geriye dönük olarak uygulanmasının beklendiğini söyledi. Candoğan “Geriye dönük uygulanmayan yargı kararları için bu düzenleme çıkarılıyor. Ancak bu hukuk devleti açısından da uygun değil, aynı zamanda kişiye özel düzenleme niteliğinde olduğu için de hukuk devleti olmayla çelişiyor” diye konuştu.

Hangi ihaleleri kapsıyor
Seydişehir Eti Alüminyum:
ÖYK’nın 25 Temmuz 2005 kararı ile 305 milyon dolara Rizeli müteahhit Mehmet Cengiz’in CE-KA firmasına devredilen Eti Alüminyum için 27 Kasım 2007’de iptal kararı verildi. Ancak karar uygulanmadı. 

Tüpraş’ın % 14.76’lık hissesi:
Tüpraş’ın yüzde 14.76’lık hissesi 2005’te ÖYK kararı ile İsrailli işadamı Sami Ofer’in de aralarında bulunduğu bir grup yatırımcıya satıldı. Devirle ilgili olarak açılan davada mahkeme iptal kararı verirken, satışa aracılık eden Global Yatırım Holding’in Başkanı Mehmet Kutman ise kararını fiilen uygulanamayacağını açıkladı. 

Kuşadası Limanı:
İsrailli işadamı Sami Ofer’in oğlu Eyal Ofer’in sahip olduğu Royal Caribbean Cruise, Avrasya Yatırım ve Ege Ticaret’ten oluşan konsorsiyumun 2003’te kazandığı Kuşadası Limanı’nın işletme hakkı devri ihalesi de, 2010’da iptal edildi. Ancak bu yargı kararı da uygulanmadı. 

Çeşme Limanı:
2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından Ulusoy Çeşme Liman İşletmesi A.Ş’ye ihale ile verilen Çeşme Limanı İhalesi de iptal edildi. Ancak bu iptal kararı da bugüne kadar uygulanmadı.

bigPara.com