Esnaf 'kriz zorladı' dedi, vergide yapılandırma istedi

İSTANBUL - İstanbul Esnaf  ve Sanatkar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, ekonomik krizin zora soktuğu esnaf ve sanatkârların tam bir bunalımla karşı karşıya kaldığını söyledi.
Faik Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 1.5 milyona yakın esnaf ve sanatkârın bulunduğunu belirterek, bunların vergi ve SGK prim borçlarına yeniden yapılandırma beklediklerini vurguladı. Borçlara yeniden yapılandırmanın Haziran ayından beri beklendiğini vurgulayan Yılmaz, ancak hükümetten bu konuda henüz bir adım gelmediğini ve vergi dairelerinin borçlara yönelik  takip başlattıklarını kaydetti.
“Ekonomik krizin zora soktuğu esnaf ve sanatkâr şimdi tam bir bunalımla karşı karşıya kaldı” ifadesini kullanan Yımaz, açıklamada şöyle devam etti:
“Yapılması gereken, en az 24 ay vadeli ve sıfır faiz uygulanarak vergi ve prim borçlarının taksitlendirilmesidir. Bilhassa ana borca uygulanan yüksek faizden dolayı 5-10 kat büyüyen borçlar ödemeyi zorlaştırmaktadır. Şu ana kadar birikmiş borç, enflasyon oranında yeniden değerlendirmeye tabi tutularak indirilirse yeniden yapılandırmadan sonuç alınabilecektir.”

Prim borcu yüksek
Esnafın üçte ikisinin vergi ve prim borcu bulunduğuna dikkati çeken Faik Yılmaz, “Maalesef işveren priminin 5 puanlık kısmının Hazine tarafından karşılanması teşvikinden esnaf kesimi yararlanamıyor. Piyasanın düzelmesi durumunda istihdam da artacaktır. Herkes ekonominin biran evvel düzelmesini bekliyor. Zor durumda olan esnaf için gerekli mikro reformlar yapıldığında, istihdam artışına fayda sağlayacaktır” ifadelerini kullandı. İstanbul Esnaf  ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz, enflasyon yıllık yüzde 7 düzeyindeyken prim borçlarından aylık yüzde 3 gecikme cezası alındığını da ifade ederek, “Bu durumda sürekli yeniden yapılandırma yapmak zorunda kalırsınız. Bunun olmaması için primlerin ve gecikme zammıyla gecikme cezası oranlarının makul seviyelere düşürülmesi gerekir” görüşüne yer verdi. (Radikal)