Esnaf mesleğini bırakıyor

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Derviş Günday, yılın ilk yarısında 33 ilde 34 bin 254 esnaf ve sanatkârın mesleğini bıraktığını açıkladı.

ANKARA/ADAPAZARI - Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Derviş Günday, yılın ilk yarısında 33 ilde 34 bin 254 esnaf ve sanatkârın mesleğini bıraktığını açıkladı. Günday, 33 ilde yapılan araştırmada, mesleğini bırakanlar içinde 5 bin 477 ile minibüsçü, nakliyeci, taksici, otobüsçü ve şoförün ilk sırayı aldığını kaydetti.
Derviş Günday, 4 bin 783 bakkalın, 2 bin 553 internet cafe-kahvehane, 2 bin 59 konfeksiyoncu, manifaturacı, terzi ve tuhafiyeci, 817 oto boyacı, yağlamacı, elektrikçi, lastikçi, tornacı, 773 pazarcı ve seyyar satıcının da mesleklerini bıraktığını belirtti.
Son çıkarılan Esnaf ve Sanatkârlar Kanunu ile özellikle şoför esnafının yok sayıldığını savunan Günday, şunları söyledi:
"2004 yılında 109 binden 89 bine düşen taksici sayısı yaşanan gasp ve cinayetlerden sonra her geçen gün düşmektedir. İstanbul'da sadece gece çalışmakta olan taksici sayısı 12 binden 2 bine düştü. KDV ve ÖTV indiriminin yapılmaması halinde geceleri İstanbul'da artık belli saatler adresler dışında hizmet verilemeyecek"
Bu arada hükümetin 5 bin 362 sayılı yasada yaptığı değisiklikle 14 yıldan bu yana TESK Başkanı olan, 28 bin YTL maaş alan Derviş Günday'ın, yeniden seçilmesini engelleyen yasanın iptali için kampanya başlatıldı.
Sakarya 1'inci Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın Adapazarı'nda 3 dönem oda başkanlığı yapan İbrahim Böcek'e 4'üncü kez seçilmesinde yasal engel olmayacağı yönünde aldığı karar Günday için de umut oldu. Sakarya'da alınan bu karar, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından Günday ve 81 ildeki odalara gönderildi. (Radikal, dha)