Esnaf ve tarıma indirimli krediye devam

Halkbank, esnaf ve sanatkâra, Ziraat Bankası da çiftçiye, indirimli faiz oranları ile kredi kullandırmaya devam edecek. İlgili Bakanlar Kurulu kararları, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

ANKARA - Halkbank, esnaf ve sanatkâra, Ziraat Bankası da çiftçiye, indirimli faiz oranları ile kredi kullandırmaya devam edecek. İlgili Bakanlar Kurulu kararları, 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi. Halkbank tarafından esnaf ve sanatkâr kooperatifleri kefaletiyle esnaf ve sanatkârlara kullandırılmış ve bu yıl içinde kullandırılacak bir yıla kadar vadeli kredilerde, bankanın kooperatif kredilerine özgü kaynak maliyetini dikkate alarak belirlediği, cari faiz oranının yüzde 75'i kadar gösterge faiz uygulanacak. Yani, bu kredilerde yüzde 25 sübvansiyon uygulanacak. İndirimli faiz uygulaması nedeniyle doğacak gelir kayıpları, Hazine'ce 2005 bütçesindeki ödenekten karşılanacak ve aylar itibarıyla bankaya avans olarak ödenecek.
Geçen yıl, esnaf ve sanatkâra kullandırılan 1.2 katrilyonluk indirimli faizli kredi için Hazine, 40 trilyonun üzerinde sübvansiyon ödedi. Halk Bankası esnaf ve sanatkâra, bu uygulama kapsamında bu yıl 1.7 katrilyon liralık kredi kullandırmayı hedefliyor.